Sofra Adabı Hakkında

Sofra Adabı Hakkında 1

Sofrada yemek yerken öncelikle dik br pozisyonda oturmalıyız ve masaya yakın olmamız gerekmektedir. Yani masaya uzak bir mesafede değil daha yakın durmamız gerekir, elleriniz değil kollarınızın masada olması gerekmektedir. Dik bir şekilde tebessüm olarak beklemeniz gerekmektedir. daha sonra çatal ve bıçaklarımız yerli yerindeyse yemeğimizin gelmesini Sandalyeniz masaya çok uzak mesefade olmaması gerekmektedir, tAm tersi yemek yiyebileceğiniz konumda yakın önünüze dökülmeyecek bir şekilde tabağınıza yakın bir şekilde durmanız gerekmektedir. Masada ki hiyerarşik düzene dikkat dilmesi gerekmektedir, eğer yemeği daveti veren kişi çift ise, hanım efendi masanın bir başına bey efendi de diğer başına oturması gerekmektedir. Eğer herkes eşitse karşılıklı olarak düzen sağlanabilir ve güzel bir söyleşi güzel bir konuşma ve güzel bir yemek olması isteniyorsa hanım efendiler ve bey efendiler ayrı ayrı değil bir hanım efendi bir beyefendi olmak üzere karışık bir şekilde oturması gerekmektedir.
Sofra Adabı Hakkında

Yemek masasında yapılmaması gereken davranışlar nelerdir?

Yemek masasında diğer misafirleri rahatsız edecek herhangi bir davranıştan uzak durmalıyız. Ortak kullanılacak servis tabaklarının dan kendi çatalımızla veya kaşığımızla asla yemek almamalıyız. Tuzluk ve karabiberlikleri kullandıktan sonra ortak alan bölgelerine tekrar bırakmalıyız. Sofradan kalkarken herhangi bir şey için mutlaka izin almalıyız sofrada oturan kişilerden. Yemek yerken saçlarımızla oynamamak işte bahağın içine saç düşme riski vardır, dirseklerimizi masaya koymamak yan tarafımızda oturan kişiyi rahatsız etmemek. Bunların tamamı hem rahatsız etmemek acısından hemde görgü kurallarıdır dikkat edilmesi gerekir.
Özel davetlerde yemek sofrasında neler bulunmamalı

Özel davetlerde yemek sofrasında neler bulunmamalı?

İçerik olarak özel davetlerde bulunmaması gerekenlerden bahsedecek olursak, yemekle ilgili olmayan herhangi bir şeyin olması uygun değildir. Eğer yediğiniz şey bir hamburger değilse şayet ki mutlaka özel bir davette hamburger olmayacaktır dolayısı ile bir ketçap ve mayonezin olması abes olacaktır. Bunun gibi malzemelere çok dikkat etmek gerekir, mutlaka yemekle uyumlu eşlik ediçi şeyler olmalıdır. Bunun dışında herhangi bir şeyin olması zaten sakil durur, süslemeye de çok dikkat edilmelidir. Resmi davetlerde boncuk ve yapay çiçeklerden uzak durmalıyız, masada şişe ve kadeh boylarına biraz dikkat etmeliyiz, kullanılmayan kadeh ve bardakların kaldırılması servis edilen içkinin şişesi ile masada bulunmaması gerekir. Şişeyi servis edildikten sonra amerikan servisiniz varsa oraya yoksa uygun bir yere koymak daha uygun olur. Masanın üzerini de işkal etmemiş olur

Önerilen Yemek Tarifleri