Yemek Pişirme Sorunlarına Cözüm Önerileri

Yemek Pişirme Sorunlarına Cözüm Önerileri 1

Merhaba püf noktaları yazı serimize Yemek Pişirme Sorunlarına Cözüm Önerileri yazı başlığımızla devam ediyoruz. Sizlere muhteşem ip ucları vereceğiz. Diyelim ki yemeğiniz çok tuzlu oldu, neler yapılabilir?
Yemeğiniz çok tuzlu oldu, neler yapılabilir?
Yemeğinizin tuz fazla kaçtıysa neler yapabilirim sorusuna çözüm önerilerine gelirsek, 1 tane orta boy patatesi güzelce yıkayalım ve kabuğunu soyalım, patatesi arzu ederseniz bütün olarak dilerseniz kalın dilimlere keserek yemeğinizin içine ilave edelim. Yemeğiniz kaynarken içindeki fazla tuzu patates çekecektir. Patatesin bünyesindeki nişasta yemek kaynadıkca içine çekecektir.
Diyelim ki elinizin altında patatesiniz yok. İkinci altarnetifimiz 1 dilim ekmek, ekmeği kızartalım ve kaynayan yemeğimizin içine atalım. Yemeğin İçerisine attığımız ekmeği 3-4 dakika sonra yemeğin içinden alalım, fazla olan tuz oranını çekmiş olacaktır.
Tuzu fazla kaçmış yemek için 3. altarnatifimiz de şeker, kaynayan yemeğinizin içine 1 tane küp şeker atın. Yaklaşık 3-4 dakika sonra şeker tuzun tadını bastıracaktır.
Tuzu fazla kaçmış olan yemeğimizi kurtarmak için bir altarnatifimiz daha var sirke! Kaynayan yemeğimizin içerisine 1-2 yemek kaşığı sirkeyi gezdirerek dökelim ve karıştıralım. Tuzunun azaldığını göreceksiniz.
İyi pişmeyen nohut veya fasulyeyi nasıl yumuşatabiliriz?
Mutfakların kabusu ve en çok sorulan sorulardan bir taneside İyi pişmeyen nohut veya fasulyeyi nasıl yumuşatabiliriz? Neler yapılabilir? Hemen hemen hepimiz yaşarız, nohut veya fasulyeyi akşamdan suya koyarız, şişer ancak çabuk pişmez yada aralarında pişmeyenler vardır. Bu durumla karşılaşmamak için ne yapabiliriz? Nohutlar yumuşamıyorsa içerisine 2 su bardağı soğuk su katmalısınız. Böylece nohutun hücre zarları ile birlikte soğuk su şoklama yapacaktır ve yumuşama gerçekleşecektir.

yemek pişirirken gerekli olan bilgiler resmi
Yumurta haşlarken çatlamamsı için neler yapılabilir?
Ocağın üzerine koymadan suda birkaç saat bekletmek işe yaracaktır.
Yumurtaları haşladığınız kabın üzerine, aynı boyutta bir tabakla üzerini örterseniz yumurtalarınız çatlamayaçaktır.
Yumurta haşlarken dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntı da, haşladığınız kabın boyutu haşlama kabınız küçük olması her zaman için iyidir, zira kap büyük olursa yumurtaların birbirine çarparak kırılma olasılığı yüksek olacaktır.
Haşlanmış pattesleri elimizi yakmadan nasıl soyarız?
Bir kaba buzlu su hazırlayın, patatesleri içine atın birkaç saniye bekletip çıkarın. Patetesleri haşlamadan önce pateteslerin kabuklarına bıcakla çizikler atın.

Yemeğinizin acısı fazla olduysa neler yapılabilir.
Patetes burda da yardımınıza koşacaktır, kaynayan yemeğe patetes dilimlerini atalım birkaç dakika sonra çıkaralım. Kaynamakta olan Acısı fazla olan yemeğe bir yemek kaşığı bal ilave edelim karıştıralım.
Tuzsuz pilav için yapabileceklerimiz.
Zaman zaman yaşarız, harika bir pilav yaptıyınız ancak tuz atmayı unuttunuz. Bu durumlarda yapabieceğiniz en güzel şey, sıcak suda tuzu eritip pilavın üstüne gezdirerek dökmeniz. Burada önemli olan pilavıbızın ölçüsü ve suyun sıcak olması. Çok kısık ateşte pilavın suyu çekmesini bekleyin.

Önerilen Yemek Tarifleri