Çay Demlemenin Püf Noktaları Nelerdir?

Çay Demlemenin Püf Noktaları Nelerdir? 1

Çay Demlemenin Püf Noktaları Nelerdir?

Çay lezzetli olması için nasıl demlenmeli?
İyi bir çay demlemek için, kokusunun olmaması, temizliğinin kolay olması için porselen demlik öneriyoruz. Sıcağı daha iyi tuttuğu için porselen demlik tercih edilmeli, altındaki çaydanlığı celik çaydanlık olmalı. Kullanacağınız suyun kalitesi çok önemli, musluk suyunu tercih etmeyiniz. Siyah çay kullanmalısınız, kişi sayısına göre demliğe siyah çayı koyalım, alt çaydanlığına çok olmamak kaydı ile iyi su koyalım, porselen demliğin içindeki cayı buruk tadını almaı için yıkamanızı öneririz. Bu işlemi herkes yapmaz ben mutlaka yaparım, 1 çay bardağı suyu porselen demliğe dökerim hafif çalkalayıp, suyu dökerim. Bu işlemi bitirdikten sonra çaydanlığımızı hafif harlı ateşte alt çaydanlıktaki suyun kaynaması için ocağa alalım. Kaynayan suyu ocaktan alalım, burada dikkat edeceğimiz nokta sudaki fokurtunun durmasını beklemek, zira kaynama noktası 100 derecedir, dolayısı ile suyu böyle kullanırsanız cayın yanmasına sebeb olursunuz, yanık kokusu oluşur. Bu kokuda cayın lezzetini bozar. Kaynama dereesi düşen suyu porselen çaydanlığa dökelim ve çaydanlığın kapağını kapatalım. Alt çaydanlığa ilave suyumuzu ekleyelim, bu kez suyunu biraz fazla koyabiliriz, kişi sayısına göre ayarlamanız daha akılcı olacaktır. Ocağa alalım, burada ki amaç çayın demlenme zamanıdır, bazen bu 15 dakika olabilir bazen de yarım saati alıyor. Kullandığınız çay paketinde demlenme süresi yazıyordur. Çay yapraklarının açılıp alta çökmesi, çayınızın demlenmiş olduğunun belirtisidir.

çay demlemenin püf noktaları resmi
Çayın rengi nasıl olmalı?
Bir değim vardır, tavşan kanı renginde olan çay iyi demlenmiş çay olarak tabir edilir. Burada kast edilen koyu bakır renkte olmasıdır, ancak bazı kişiler daha acık çay içebilirler (benim gibi) kimi insanlar çayı şekersiz içtikleri için koyu çay içemiyebirler. Eğer çay parcalarının ağzınıza gelmesinden hoşlanmıyorsanız, çayı süzmek için delikleri sık süzgeçi tercih etmelisiniz. Doğru demlenmiş çayın rengi bulanık değildir, koyu bakır rengi alan çay doğru demlenmiş çaydır.
Lezzetini kaybetmemesi için çay nasıl saklanmalı?
Çay hassas bir maddedir, bu nedenle etrafında ki koku ve nemden etkilenir. O zaman çayı nasıl saklamalıyız? Çayın lezzetini bozulmadan iki şekilde saklayabiliriz. Bunlardan bir tanesi, evimizde herkesin kullandığı saklama kapları vardır, vakumlu kaplarda saklayabilirsiniz. Vakumlu cam kavanozlarında da saklayabilirsiniz, saklama işleminde püf nokta hava geçirmeyecek bir kapta saklanması gerekiyor. Elimin altında vakumlu kabım yok diyorsanız, normal bir kavanozun ağzına alimünyüm ile sıkı bir şekilde kapağını kapatarak da saklayabilirsiniz. Sıkı durun! Ne kadar süre saklayabilirim diyorsanız, vakumlu bir kapta ortalama 1 yıl saklama olanagınız var. Normal bir kapta saklıyorsanız en çok 1 ayda tüketmenizi öneririz.

Önerilen Yemek Tarifleri