Pasta Yapmanın Püf Noktaları

Pasta Yapmanın Püf Noktaları 1

Merhaba, Püf Noktalar serimize Pasta Yapmanın Püf Noktaları ile devam ediyoruz. En zor pastaları bile iyi bir tarif ve püf noktaları dikkat ederek yaparsak hiç de zor gelmeyecektir.
Pasta yaparken kullandığınız malzemelerin taze ve kaliteli olmasına dikkat edelim.
– Yapacağınız tarife harfiyen uyalım. Ne eksik ne de fazla olmamalı.
– Eğer yumuşak bir pandispanya yapmak istiyorsanız, yumurtanın sarılarını ve beyazını ayrı kaplarda çırpın. Yumurta aklarını cam kasede çırpınız.
– Yumurta sarılarını şekerle birlikte çırpın, kattığız şeker iyice eridikten sonra diğer malzemeleri ilave edin.
– Pişireceğiniz kalıbın içini ve kenarlarını margarinle iyice yağladıktan sonra un serpmeyi unutmayın.
– İçine kullanacağız unu mutlaka eleyiyip öyle kullanın.
– Eğer pandispanyanın içine nişasta kullanacaksanız, pişirdikten sonra bir gün dinlendirin pandispanya katlarının üzerine ılık şekerli su dökün sonra kremasını sürün.
– Şayet pandispanyayı yoğurtlu yaptıysanız ıslatmanıza gerek yok.
– Unutmamalıyız ki iyi bir pasta yapmak istiyorsak pandispanyaın yeteri kadar kabarmış olması gerekiyor ve kremanın tam kıvamında olması gerekiyor.
– Pandispanyanın pişip pişmediğini şu yöntemle anlayabiliriz. Üzerine hafifce parmağımızla bastıralım iz kalmadan tekrar eski haline geliyorsa pişmiş demektir.
pasta yapmanın püf noktaları kopya
– Çoğu kişini başına gelir, pandispanyayı kalıptan çıkarırken kırarız bu durumda, üzerine sürmek için ılık reçelli sudan sürüp kırılan parçayı yapıştırıp bir süre kalıpta bekletelim.
– Pasta kekini keserken küçük küçük kopuklar olursa üzülmeyiniz, hazırladığınız pasta kreması ile doldurabilirsiniz.
– Pasta kremasını soğutarak kullanmanızı öneririz, çünkü sıcak kullandığınız krema keki yumuşatacağı için tavsiye edilmez.
– Pasta kekinizi pişirirken, fırın kapağını ilk yarım saat hiç açmamılısınız, hava akımından etkileneceği için güzel kabarmayabilir.
– Portakal kabuklarını atmayın, küp küp doğrayıp buzdolabı poşetine bir avuç kadar koyalım, buzlukta saklayalım. Pasta yaparken lezzet katması için kullanabilirsiniz.
– Pişen pasta kekini pişer pişmez fırından çıkaralım, kalıptan alalım ve ızgaranın üzerinde soğumasını bekleyelim.
– Pasta aralarına süreceğimiz kremayı çok fazla koyarsanız üzerine koyacağınız fıstık ve benzeri şeyler çine gömülebilir, eğer meyveli pasta yapacaksanız pastanın kenarlarından görünmesi daha hoş bir görüntü olacak.
– Pastanın üzerini kaplarken dikkat etmemiz gereken hususlara gelirsek, önce çok ince bir krema sürelim, ama eğer üzerine koyduğunuz pasta keki kuru ise öncelikle reçelli su ile veya şekerli su ile ıslatalım daha sonra krema sürelim. Daha sonra pasta cilası ile her yerini kaplayalım.
– pasta cılası sürüldükten ve donduktan sonra üzerini pastanın çeşidine göre istediğiniz şekilde süsleyelim.

Benzer Yemek Tarifleri

Önerilen Yemek Tarifleri