Un Çeşitleri

Un Çeşitleri 1

Un çeşitleri nelerdir?

Unu değince hepimizin aklına tabi ki buğday gelir ama ne kadar yanlıştır ki halbuki bir çok kuru yemişten bir çok tohumdan un ögütülerek yapılır. Hadi şimdi de unun çeşitlerine bakalım. patates un, çavdar unu, kepekli un, rüşeym un ve bunun gibi sayamadığımız un çeşitleri vardır. Bunun yanı sıra kestane unu, glütensiz un ki şu anda en yoğun kullanılan unlardan bir tanesi olan bu unların yanında tabi ki kullanabilirsiniz.

Arpa Ununu Nerelerde Kullanabiliriz?
Arpa unu uzmanlarında söylediğine göre, B vitamini, Cinko, fosfor ve Demir anlamında vücudumuza inanılmaz sağlıklı lezzetler sunmakta bir un çeşidi. Sizlerde ekmekler çorbalar, hatta ve hatta ve balık ve yulafta olduğu gibi balık tavada dahi arpa unu kullanabilirsiniz. Fakat arpa ununu kullanırken en önemli detaylardan bir tanesi arpa unu çok fazla bizim mutfağımıza giren bir un çeşidi değil birazcık daha sert olur birazcık daha kıtır kıtır olmasını sağlar ondan dolayı arpa ununu kullanırken biraz daha dikkat etmek gerekir. Ama dediğimiz gibi mutfaklarımıza arpa ununu özellikle çorbalara ve ekmekelrinizin içine katmayı sakın unutmayınız.

UN-ÇEŞİTLERİ
Yulaf ununu nerelerde kullanabiliriz?
Yulaf unu ile aslında mutfaklarımızda çok güzel alternatif tarifler çıkartabilirsiniz. Neler mi yaparız? Kekler, poğaçalar, börekler, krakerler hatta balık tavalar gibi bir çok alternatif yaratabilirsiniz. Yulaf unu uzmanların söylediğine göre çok sağlıklı bir un olduğu için mutfaklarımızda yoğun bir şekilde kullanmalısınız. Hatta ve hatta marketlerde sürekli aldığımız güzel lezzetli bir çok bisküvinin ve krakerin içinde de yulaf unu olduğunu unutmamız gerekmektedir.

Mısır ununu nerelerde kullanabiliriz?
Hepimizin bildiği gibi özellikle mısır unu sarı renkte olan bir undur tabi ki bilindiği gibi mısırın öğütülerek yapılmasından kaynaklanmaktadır. Ve mısırın ögütülmesinden sonra bizler mutfağımızda en çok balık tavalarda kullanırız. Balık tavalar dışında mısır ekmeği yapabilirsiniz özellikle bunu hızlı misafirleriniz geldiğinde mısır ununuz eğer dolabınızda varsa çok güzel lezzetler çıkartabilirsiniz. Mısır ununu başka nerelerde kullanabilirsiniz çorbalarda kullanabilirsiniz, özellikle börekte de çok fazla lezzetli olacaktır. Size tavsiyemiz normal un ile mısır ununu karıştırarak börek yapmanızdır. Farkı göreceksiniz.

Önerilen Yemek Tarifleri