Nar Ekşisi

Nar Ekşisi 1

Nar ekşisi nedir?

Nar ekşisi bar meyvesinden üretilen nar meyvesinin fermente olması sonucu ortaya çıkan bir sostur. Aynı zamanda içeriğinde yüksek antioksidan özellliğe sahip olan sostur, diğer soslardaki kaloriye sahip değildir. Fakat tabi ki bir meyveden yapıldığı için karbonhidrat oranı oldukça yüksektir, özellikle salatalara yakışan nar ekşisi sos olarak kullanabilir. Aynı zamanda antioksidan kapasitesinden ötürü eğer doğal olan bir nar ekşisi ise antioksidan kapasitesinden dolayı hastalıklardan koruyucu etkisine de sahip olduğu söylenebilir.

Nar ekşisinin faydaları nedir?

Nar ekşisinin faydalarını saymakla bitmez, en önemli faydası kanserden koruyucu etkisine sahip olması. Doğal yollarda yapılmış nar ekşisi her ne kadar karbonhidratı yüksek olsa da nardan dolayı sahip olduğu antioksidan kapasitesi ile bir çok sağlık problemine koruyucu etkiye sahiptir. Özellikle nar ekşisi kanser koruyucu etkiye sahiptir, bunun yanı sıra çok daha önemli bir etkisi vardır günümüzde en çok görülen hastalıkların başında yer alan kalp hastalıkları riskini azalma özelliği vardır. Kalp damarlarını koruyucu etkiye sahiptir, hiper tansiyonu engeller bu nedenle kalp hastalığı riski olanlar yada yüksek kolesterolü olanlar nar ekşisini rahatlıkla kullanabilirler. Tabi burada dikkat edilmesi gerekilen nokta yine nar ekşisinin kullanım miktarı kalorisini düşünerek hareket etmek gerekir.
Nar ekşisini nasıl ve ne kadar kullanmalıyız

Nar ekşisini nasıl ve ne kadar kullanmalıyız?

Nar ekşisi sos olarak tüketildiği için salatalarda kullanılabilir. Bunun yanı sıra bir takım soğuk içeceklerin içerisine katılabilir, özellikle dedox amaçlı kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta gerçekten doğal yollarla elde edilmiş bir nar ekşisi olması demek. Aslında nar ekşisi dediğimiz şey bir nevi nar şurubudur, dolayısı ile narın kendisinden elde edilen çok yüksek oranda özü ile oluşturulduğu için bir nardan çok daha yüksek alanda antioksidan kapasiteye sahiptir. Nar ekşisini tüketim olarak salata eklenebilir dediğimiz gibi, ya da hazırladığınız bir yiyeceğin üzerine dökülebilir fakat burada önemli olan tüketirken ki kullanım miktarı çünkü nar ekşisi 2 yemek kaşığı ortalama 60 kaloriye sahiptir. Diyabetli kişilerde veya şekerle ilgili her hangi bir hastalığı olan kişiler de nar ekşisinin fazla kullanımı kan şekerinin ani iniş ve çıkışlarına neden olabilir.

Benzer Yemek Tarifleri

Önerilen Yemek Tarifleri