Rus Salatası Tarifi

Rus Salatası Tarifi 1

Merhaba bizim mutfak kültürümüze sonradan giren Rus Salatası Tarifi 1800 yıllarda Moskova’da yaşayan Fransız aşçı tarafından reçete edilmiştir. Zaman içinde bu sevilen salata ülke çapında sükse yaratmış. Reçete eden aşçı ölene kadar sırrını saklamış. İcad eden Lucien Olivier ölünce dünya ülkelerindede yayılmamaya başlamış. Türkiye’ye 19. yüzyılda geldigi biliniyor. Beyaz ruslar sayesinde yaygınlaştığı belirtiliyor.
Bazı ülkekerde salatanın ismi Olivier salatası olarak bilinir hala, bizde soğuk savaş dönemlerinde, ideolojik sebeblerden dolayı ismi Amerikan salata olarak değişmiştir.

Salata hakkında püf noktalar, malzelerin içine mayonez ilave ettikten sonra çok sert karıştırmayınız, aksi takdirde malzeler ezilir ve hoş bir görüntü olmaz. Eğer daha daha hafif bir satata isterseniz, içine 1 kaşıkta yoğurt ekleyebilirsiniz. Fakat yoğurdu fazla eklememeye özen gösteriniz, fazla eklerseniz salatanız sulanır. Davet yemegi hazırlıyorsanız, ana yemek , tatlı, çorba, pilav veya makarna yaptınız, Rus Salatası ile taçlandırdınız. Artık gönlünüz rahat olarak misafirlerinizi bekleyebilirsiniz. Kolay gelsin…

Rus Salatası Tarifi için malzemeler

250 gram garnitür

5 çorba kaşığı mayonez

Salatalık turşusu (kornişon)

Haşlanmış yumurta beyazı (1 tane)

Karabiber, tuz

rus salatası

Rus Salatası Tarifi

Öncelikle turşuyu küçük küçük doğrayalım, bir kaç tanesini üzerine süslemek için ayırınız. Doğradığımız turşuları karıştırma kabına alalım. Karıştırma kabına garnitürleri ekleyelim, üzerine haşlanmış ve küçük doğtanmış yumurta beyazlarını ekleyelim. Kara biber ve tuzunu ilave edelim son olarak mayonezi ilave edip karıştırıyoruz.  İyice karıştırdığımız salatamızı servis kaplarına alalım. Servis tabağına aldığımız salatanın üzerini kornişon turşusu ile süsleyelim ve servise sunalım.

Afiyet olsun…

Önerilen Yemek Tarifleri