Mutfak Bilgileri (2)

Mutfak Bilgileri (2) 1

Mutfak Bilgileri (2)

Haşlama Yöntemleri

Haşlama yöntemleri, soğuk suda ve sıcak suda haşlama olarak 2 şekilde uygulanır. Haşlama bir yiyeceğin sıcak suda yada sıcak suda kaynamaya bırakılarak elde etmesidir. Soğuk suda haşlama haşlanacak yiyecek soğuk suya koyulur ve kaynamaya bırakılır. Sıcak suda haşlama ise kaynayan suya besin atılır, et tavuk yada sebze bu şekilde kaynamanın avantajı pişme süresi daha kısadır. Ayrıca suyu daha sonra kullanmak üzere bulandırmadan elde etmiş oluruz.

Tavuk haşlarken nelere dikkat edelim?

Tavuk haşlarken dikkat etmemiz gereken noktalardan bir tanesi, tavuk haşlamadan önce derisinin çıkartılmamasıdır. Tavuk kaynar suya atılarak haşlanmalıdır, daha lezzetli olması için tavugun suyuna sarımsak, baharat yada sebze atılarak lezzetlendirebilirsiniz. Bir parça limon sıkılırsa, tavuk daha rahat daha kolay pişecektir, köy tavukları fabrikasyon tavuklarına göre daha uzun sürede pişer bu süreye dikkat etmek gerekmektedir.
Tavuk haşlarken nelere dikkat edelim

Patates haşlarken nelere dikkat edelim?

Patates haşlarken ilk önce yapmamız gereken öncelikle patatesleri iyi yıkanması gerekmektedir. Daha sonra patatesleri bir kaba alarak üzerini gecene kadar su ilave ederiz sonra ocağa alırız bu aşama da kaynamakta olan patateslerimizin lezzetlendirmek ve daha kolay pişmesi acısından önemli. Haşlanan patateslerimizi kontrol ederken bir çatal yardımı ile kontrol edebilirsiniz. Pişirme süresinde iyi ayarlamak ta yarar vardır patateslerimizin dağılmaması acısından. Diğer dikkat edilmesi gereken diğer önemli bir nokta patates haşlarken kısık ateşte haşlamak gerekmektedir.

Patates haşlarken nelere dikkat edelim

Poşette düşük ısıda haşlama nedir?

Poşette düşük ısıda haşlama, et, sebze, tavuk ve balığın poşet içinde marine edilerek fırında pişirilmesi yöntemidir. Bu şekilde rahatlıkla lezzetli ve besin değerini korumuş olaeak er, balık ve sebzeler elde edebilirsiniz. Burada dikkat etmemiz gereken noktalardan bir tanesi uygulama yapacağımız poşeti unlamaktır bu şekilde tepsiye yapışmamasını sağlarız. Daha önceden marine edip buzdolabında saklayabiliriz poşetle birlikte. Pişme esnasında fırına koyarken poşete bir kaç delik açılmalı patlamasını önlemek için. Oldukça sağlıklı bir yöntemdir, diyet ve sağlıklı beslenenler için çok uygundur.
Poşette düşük ısıda haşlama nedir

Önerilen Yemek Tarifleri