Pastane Kekleri Ve Ovaleks

Pastane Kekleri Ve Ovaleks 1

Pastane Kekleri Ve Ovaleks

Son günlerde adını çok sık duyduğumuz bir pasta malzemesi ismi var, ovaleks. Peki ovaleks Nedir, Neden son günlerde ev hanımları bu maddeye bu kadar merak sardılar.
Bizim zamanımızda en güzel pastalar annelerimizin bize yaptığı sade klasik kekler bize pasta gibi gelirdi. O dönemlerde böyle çeşit çeşit pastalara ulaşabilmemiz zordu hatta imkansızdı. Bu yüzden sade kekler en lezzetli pastaymış gibi gelirdi.

Ama şimdi öylemi, nerede ise ev hanımları değme pastacılarla aşık atacak konuma geldiler nerede ise. Hal böyle olunca, şeker hamurlu pastalar, royal icingler, glazürler gibi daha önce hiç duymadığımız mutfak terimler ve katkı maddeleri girdi mutfak sözlüğümüzün içine. Evet görsellik gelişti zaman içinde ama doğallıktan uzaklaştık bunu göz ardı yapmamak lazım. Hatırlarsanız annelerimizin kekleri, düz bir tepside pişirir ve dümdüz bir kek çıkardı ortaya ama şimdi kek kalıpları fazlalaştı, düz kare, kalp ve bunun gibi kek kalıplarını kullanmak istediğimiz zaman istediğimiz düzlüğü sağlamak ve iyi kabarmasını sağlamak için Ovaleks kullanılıyor. Bu katkı maddesini kullandığımız zaman bayat yumurta bile kullansak yinede dümdüz kabarmış, kenarları çökmemiş keklere kavuşuyoruz, Ovaleks ile yapılan keklerde fazla yumurta kulkanmanızada gerek kalıyabiliyor az yumurta ile de güzel kabarmış, yanları çökmeyen kek yapabilitorsunuz bu katkı maddesi ile.
Pastane Kekleri Ve Ovaleks

Ovaleksi daha çok pastane keklerinde kullanıldığını biliyorsundur, gerçek adı ovalette imiş. Daha ziyade Pandispanya,rulo ve keklerde kullanılan emülgatör ve stabilizatör işlevi gören jel formunda bir katkı maddesi olan Ovaleksin satışını, Emülgatör adıyla ünlü bir marka piyasaya şatışını yapıyor. Tüm hataları kapatan bir katkı maddesi olan Ovaleks bazı fırmalar bitkisel olduğunu söyleseler de, bize göre uzak durulması gereken bir maddedir. Ovaleks nedir? potasyum hidroksit, monogliserid, polisorbat, poligliserol, propilen glikol, sorbitol gibi maddeleri içeriyor. Bu maddeleri tek tek araştırın ve ondan sonra kullanın deriz sizlere. Bize göre canınız pasta ve kek yapmak istediğinde evde mis gibi kekinizi kendiniz yapın ve o çok değer verdiğiniz çocuklarınza yedirin. Zira artık çok tehlikeli sınırlardayız, yediğimiz içtiğimiz hiç birşeyden emin olamıyoruz. En kötüsü de firma ve firma yetkililerinden çok doğru bilgiler alamıyoruz. Bırakalım, keklerinizin görüntüsü kötü olsun, yeter ki sağlıklı olsun…

Önerilen Yemek Tarifleri