Yöresel Lezzetler-Antep Yuvalama Tarifi

Yöresel Lezzetler-Antep Yuvalama Tarifi 1

Merhaba değerli takipçilerimiz, bu gün sizlere Yöresel Lezzetler-Antep Yuvalama Tarifini vereceğiz. Mutfaklarımızda Antep yemeklerinin yeri bir başkadır Antep Yuvalama Tarifinin yeri ise bir başkadır. Zor bir tarif olduğu için tek başınıza yapmanızı önermiyoruz bu tarifi ama eğer ben tek başıma yapacağım diyorsanız o zaman en az 2 saatinizi harcayamaya göze almalısınız derim sizlere. Çocukluğuma ait anılarımda, Antepli arkadaşımdan duymuş olduğum sabah servise çıkarırmış annesi, özellikle ramazan bayramının sabah menüsünde yer alırmış her bayram. Şimdilerde bu gelenek hala devam ediyor mu bilmiyorum ama, geleneksel Antep mutfağında hala yeri ve önemi çok büyük olduğunu biliyorum.

Yuvalama için malzemeler

3 su bardağı, su bardağı, çekilmiş pirinç
600 gram, yağsız kıyma
500 gram koyun eti
3 su bardağı, haşlanmış nohut
1 kğ, süzme yoğurt
1 tane yumurta
1 yemek kaşığı, nişasta
Yeteri kadar tuz ve karabiber
2 yemek kaşığı nane
2 yemek kaşığı tereyağ
1 çay bardağı, sıvıyağ
Yeteri kadar, su

Yuvalama Tarifi-antep usulu

Yuvalama nasıl yapılır?

Çekilmiş pirinçleri yoğurma kabına alın. İçine kıymayı, karabiber ve tuzu da ilave edip yoğurmaya başlayın.
Yavaş yavaş su ilave ederek şekil verilecek kıvamda köfte hamuru hazırlayın. Ve on dakika daha yoğurmaya devam edelim eğer süre sonunda kıvama gelmemişse hamur bir süre daha yoğuralım.
Daha sonra elinizi hafif ıslatarak 10 dakika kadar yoğurmaya devam edin.
Hazırladığımız hamurdan parçalar koparalım elimizde rulo yapalım, ve bu rulolardan nohut büyüklüğünden parçalar kopararak elimizde yuvarlayalım. Antepliler mercimekten büyük nohuttan küçük parçalar koparak yapıyorlar. Gerçekten zahmetli bir yemektir, Antep Yuvalama Tarifi. Elinizi zaman zaman yağ veya suya batırarak bu işlemi yapalım. Bir tencereye su koyalım ve kaynaması için ocağa koyalım. Biz bu arada ikinci aşama için etleri düdüklü tencereye alalım ve üzerine su koyup yarım saat pişmeye bırakalım. Biz bu arada yuvalamanın 3. aşaması olan yoğurtlu sosunu hazırlayalım, bir tencereye yoğurdu koyalım içine yumurtayı kıralım ve iyice karıştıralım içine biraz ruz ilave edelim nişastasını ilave edelim ve tekrar karıştıralım ve ocağın üzerine alalım. Hafif fokurdamaya başlayınca ocaktan alalım. Kaynayan suya yuvalamaları atalım, 15 dakika haşlamaya bırakalım. Büyük bir tencereye et ve et suyunla birlikte boşaltalım, haşlanmış nohutları ilave edelim ocağın üzerine alalım kaynar durumdaki etlerin ve nohutların üzerine (süzülmüş) yuvarlamaları da ilave edelim. Daha sonra hazırladığımız yogutdun içine su ilave edip karıştıralım ve onu da tencereye ilave edelim. Biz bu arada nane ve yağı yakma işlemine, bir tavada nane ve tereyağı yakalım, çok fazla yakmadan yapmalısınız bu işlemi hazırladığınız naneli yağı tencereye ilave edelim ve karıştıralım. Afiyet şifa olsun efendim…

Önerilen Yemek Tarifleri