Şiveydiz Tarifi

Şiveydiz Tarifi 1

Antep mutfağının nefis tatlarından Şiveydiz Tarifi ile sizlerleyiz. Bu yemek tarifini uygulamak için bazı hususlara dikkat etmek gerekir. İçine kullanacağımız yoğurdun süzme yoğurt olması gerekiyor. Yoksa istediğiniz sonuça oluşamazsınız ekşi bir tada sahip olursunuz. Yine içine katacağınız soğan ve sarımsağın taze olması gerekiyor. Nohutu bir gün önceden suda bektetip daha sonra yemeğin içine katalım. Şiveydiz Tarifinin diğer bir önemli noktası da sosudur, üzerine dökeceğiniz tereyağında hafif yaktığınız nane ve karabiber sosu yemeğin lezzetine lezzet katacaktır. Antep mutfağında çok özel bir yere sahip olan Şiveydiz Tarifinin yanına pirinç pilavı tarifi çok yakışıyor. Artık malzeme listesi ve hazırlama aşamalarına geçebiliriz. Afiyetle…

Şiveydiz Malzemeleri

Yarım kilo, kuşbaşı et
2 kilo, taze soğan
2 kilo, taze sarımsak
1 tane yumurta
1 su bardağı, süzme yoğurt
1 çorba kaşığı, un
1 çorba kaşığı, zeytinyağ
2 çorba kaşığı, tereyağ
Nişasta
Nane
Karabiber
Tuz
siveydiz tarifi resmi

Şiveydiz Tarifi

Önce kuşbaşı doğranmış etimizi düdüklü tencereye alalım üzerine haşlanmamışsa nohutu da ilave edelim etlerin üzerine aşacak kadar su ekleyip ve pişmeye bırakalım. Et ve nohut pişerken biz diğer hazırlıklarımıza başlayalım. Bunun için taze soğan ve sarımsakları ayıklayalım ve yıkayalım. Kesme tahtasının üzerinde yanlızca beyaz kısımlarını 2 cm boyunda keselim. Süzme yoğurdu bir tencereye alalım yoğurdun kesilmemesi için içine 1 kaşık unu ilave edelim, 1 adet yumurtayı kıralım yoğurdun kesilmemesini garanti altına almak istiyorsanız bir tatlı kaşığı nişasta ekleyelim bir kenarda bekletelim. Haşlanan et ve nohutları suyu ile birlikte bir tencereye aktaralım orta ateşteki ocağımızın üzerine alalım. Etin üzerine beyaz kısımlarını kestiğimiz soğan ve sarımsakları ilave edelim pişmeye bırakalım biz bu arada yoğurdumuzu pişirmeye başlayalım. Kısık ateşte yoğurt, un ve nişasta karışımını sürekli çırpıcı ile karıştıralım burada en önemli nokta sürekli karıştırmaktır. Bu aşamada hem karıştıracağız hem de yemeğin suyundan azar azar alıp yoğurdun içine katacağız. Kıvamı koyu ayran kıvamına gelince et suyu eklemeyi bırakalım, bir taşım kaynamaya başlayınca ocağın üzerinden alalım, fazla kaynatmamanız gerekir.
Diğer tenceremizdeki etin içine kattığımız taze soğan ve sarımsaklar yumuşamışsa artık hazırladığımız yoğurtlu sosu et tenceresine yavaş yavaş ilave etmeye başlayabiliriz. Bu arada ayrı bir tavada tereyağ ve zeytinyanı eritelim, eriyen yağın içine 1 yemek kaşığı nane, bir tatlı kaşığı karabiber atalım çok fazla yakmadan ocaktan alalım ve hazırlanan yemeğin üzerine ilave edelim. Bu arada yemek ocağın üzerinde ve hala pişiyor olması lazım. Yağı ekledikten sonra ocaktan alalım, çok beklemeden servise sunalım.

Önerilen Yemek Tarifleri