Et Köftesi Tarifi

Et Köftesi Tarifi 1

Et Köftesi tarifi ile sizlerleyiz bu köfte kuzu etinden yapılırsa tadına doyum olmaz. Kesme tahtasının üzerine koyulan et, satıra benzeyen bir bıcakla kıyma haline getiriliyor, iç malzemeyi damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Bazı yörelerde içine domateste koyuyorlar. Köftenin boyutu yine sizin arzunuza kalmış ister küçük ister büyük köfteler yapabilirsiniz. Satırla kıyma haline getirmedeki maksat etin suyunun içinde kalıp lezzetini yakalamak için bu zahmetli işlemi yapıyoruz. İnanın bu zahmete değiyor. Köfteleri pişirme yöntemi esasen mangalda olanıdır. Ancak şartları göz önüne alarak biz Et Köftesi Tarifinde kısık ateşte tavada az yağla pişirme yöntemini verdik.  İç malzemelerde yoğunluk vermesi için katkı olarak un kattık . Eğer mangalda yapmak isterseniz, tarif biraz değişebilir şöyle ki içine tuz ve baharattan başka hiç bir şey kullanmamanız gerekiyor. Ve ızgaranın arasına koyarak kömür ateşinde pişirebilirsiniz.

Diğer köfte tariflerine et katagorisinden ulaşabilirsiniz. Son eklediğimiz Soslu İzmir Köfte Tarifine göz atmanızı tavsiye ederiz. Köftenin yanına makarna tarifi çok yakışıyor Hamur işi katagorisinden makarna tarifi yapabilirsiniz.

Et Köftesi Tarifi için malzemeler

250 gram satır kıyması
1 tane kuru soğan
1 tane yumurta
1 çorba kaşığı yoğurt
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı (2 gram) karabiber
1 tutam maydanoz
Alabildiği kadar un

Et koftesi

Et Köftesi Tarifi

1 soğanı rendeden geçirdikten sonra suyu çıkarılır ve 250 gram kıymanın üzerine ilave edilir. 1’er tatlı kaşığı karabiberle tuz birlikte kıymanın üstüne 1 yumurta kırılıp yoğrulmaya başlanır.
Köfte harcına, biraz kabartma tozu ve bir çorba kaşığı yoğurt ilave ederek yoğurmaya devam ediyoruz. Alabildiği kadar un ilave ederek köfte harcına yoğunluk veriyoruz. Kıvama gelene kadar yoğuruyoruz.
Kıvama gelen harçtan büyükce parçalar koparalım  resimdeki  gibi şekiller verelim. (dilerseniz daha büyük veya daha küçük şekiller yapabilirsiniz)

Çok az yağladığımız bir tavada arkalı önlü kızartalım. Sıcak servis ediniz..

Önerilen Yemek Tarifleri