Çoban Kavurma Tarifi

Çoban Kavurma Tarifi 1

Çoban kavurma, et yemekleri içinde aslında en hızlı yapılan yemektir. Çünkü bilirsiniz et yemekleri et marine edilmesi, etin sertleşmeden pişmesi gibi daha bir çok detay yüzünden biraz zaman alan bir yemek tarifi olarak bilinir. Ancak çoban kavurması acil et yemeği yapmanız gereken durumlarda hemen pratik et yemeği olarak yapabileceğiniz bir tarif. Ben çoban kavurma yaparken domatesi mutlaka çeri domates seçerim.

Siz dilerseniz normal domatesi ufak ufak doğrayabilirsiniz ama gerçek çoban kavurmada domatesler kabukları ile birlikte hiç kesilmeden doğranmadan bütün olarak et yemeğine katılır. Et yemekleri yaparken çoğu kişi etin kokusu nasıl yok edilir derdindedir. Bunun için size tavsiyem bütün etli yemekleri pişirme esnasında tencerenin içine bir yaprak defne yaprağı atın ve servis yapacağınız zaman defne yaprağını tencereden çıkarıp atın. Böylece et kokusu nasıl çıkar sorununuz ortadan kaybolur.

En güzel ve kolay yemek tarifleri arasında yer alan et yemeklerinin baş tacı çoban kavurma için mutlaka tahta kaşık kullanın, asla metal kaşık ile et yemeğini karıştırmayın. Bu etlerin sert olmasına sebep olur. Ayrıca et yemeği pişip ocaktan alınacağı zaman tuzu ilave edin. Çünkü etler pişmeden tuz dökerseniz o etler asla pişmez. Kavurma tarifleri arasında bulunan çoban kavurma tarifi ve malzemeleri için buyurun.

Çoban Kavurma Tarifi için Malzemeler

750 gram dana kuşbaşı et

1 tatlı kaşığı kekik

1 tatlı kaşığı tuz

1 çay kaşığı karabiber

1 adet kırmızı biber(ince küp doğranmış)

1 adet yeşil biber (ince doğranmış)

10-15 adet çeri(cherry) domates

15-20 adet arpacık soğan

Yarım çay bardağı sıvı yağ

 

çoban kavurma

Çoban Kavurma Nasıl Yapılır

Sıvı yağı tenceremize alalım ve hafifçe kızmasını bekliyoruz.

coban kavurmasi nasil

Etlerimizin kızan yağa ilave edelim ve karıştıralım.

çoban kavurma nasıl yapılır

Etimiz mühürlendikten sonra hafifçe suyunu verdi, biz bu arada yeşil biber, kırmızı biber ve soğanı ekleyelim.

kavurmaya biberleri ekleyelim

Kendi suyunu çekene kadar  bu şekliyle arada karıştırarak pişmeye bırakıyoruz.

Etimiz suyunu çekip kavrulduğu zaman, çeri domateslerimiz ilave edelim.

çoban kavurması yapımı

Bu esnada baharatlarımızı ilave edebiliriz.(tuz, karabiber, kekik)

Domateslerimiz hafifçe ölene kadar, pişirilir.

coban kavurmasi

Servis tabağına alınarak servise sunulur. Afiyet bal şeker olsun.

Başka Bir Tarif

Malzemeler

•30 g Sana (2 çorba k.)
•100 g (2 küçük) soğan
•750 g koyun eti (kol veya buttan yağsız
ve kemiksiz kuşbaşı)
•10 adet taze soğan
•tuz
•karabiber
•kekik
•l demet dereotu
•250 g yoğurt sosu (isteğe bağlı) (bkz. sayfa 9) • 1/3 su bardağı et suyu

Çoban Kavurma

Çoban Kavurma

Sana’yı kızdırıp, etleri ve kuru soğanları ara sıra karıştırarak 5 dakika pişirin. Etler suyunu bırakıp tekrar çekince, kuru soğanları çıkarıp atın.Taze soğanları ilave edip, ağır ateşte 5 dakika daha pişirin.Taze soğanlı etlere tuz, biber ve kekiği ilave edin.Kabı ocaktan alıp, kıyılmış dereotunu katın.

HAZIRLANIŞI:
Ön hazırlık olarak kuru soğanları ayıklayıp, ikiye bölün.

Taze soğanları ayıklayın, yaklaşık 5 cm boyunda kesin. Dereotunu irice kıyın.Bir tencereye Sana’yı koyup, yağı orta ateşte eritin. Yağ kızınca soğanı ve etleri tencereye koyup, ara sıra karıştırarak, orta ateşte 5 dakika pişirin. Ateşi kısın.10-15 dakika, etler suyunu bırakıp tekrar çekinceye kadar pişirmeye devam edin.

Bu süre sonunda tencerenin içindeki kuru soğanları çıkarıp atın. Taze soğanları ilave edip, ağır ateşte 5 dakika daha pişirin. Tuz, biber ve kekiği ekleyip, son olarak 5 dakika daha pişirin. Tencereyi ocaktan alın. Dereotunu katıp, karıştırın. Tencerenin kapağını kapatın.Sıcak bir yerde yemeği 5 dakika demlenmeye bırakın. Bu arada, dilerseniz, ateşe dayanıklı bir kapta, yoğurt sosuna sıcak et suyunu ilave ederek telle çırpın. Ağır ateşte hafifçe ısıtın.

Demlenmiş Çoban Kavurma‘yı, eğer soslu istiyorsanız önceden ısıtılmış tabaklarda, ısıtılmış yoğurt sosu üzerine koyup sıcak olarak servis yapın

Başka Bir Tarif

MALZEMELER

1 kg kuşbaşı kuzu eti
3 adet soğan
1 tatlı kaşığı kekik
3 adet çarliston biber
1 çay kaşığı karabiber
2 diş sarımsak
½ çay bardağı sıvı yağ

HAZIRLANIŞI

Halka halka doğranmış soğanlar, çarliston biberler, sarımsak ve et bir tencereye konulup harlı ateşte 3 dakika kadar çabuk çabuk çevrilir. Kekiğin yarısı ve karabiber ilave edilip hiç su koymadan ağzı kapalı olarak ve ateş kısılarak 1.5 saat kadar pişirilir. Piştikten sonra üzerine kekik serpilir. Sonunda nefis çoban kavurma yemeği pişti afiyet olsun.

Önerilen Yemek Tarifleri