Kuru Köfte Tarifi

Kuru Köfte Tarifi 1

Kuru köfte tarifi, yemek tarifleri siteleri tarafından farklı malzemeler farklı yapılış şekli olarak farklı tarifler olarak sunuluyor. Biz size bugün kuru köfte tarifi olarak iki farklı köfte tarifi derledik. Birinci tarifimizde dana kıyması ile yapılan kuru köfte, ikinci tarifimizde yağlı koyun kıyması ile yapılan kuru köfte tarifi verdik. Bu köfte tarifleri içinde mutlaka bayat ekmek içi kullanıyoruz. Zira taze ekmekle köfte yaparsınız kuru köfteler dağılır. Yapacağınız kuru köfte harcı için bence bol bol baharat kullanın. Bol baharatlı köfteler hem daha güzel kokar hem de daha lezzetli olur. Harcını yoğurduğunuz kuru köfteleri yarım saat dinlendirin ki hem dağılmadan kızarsın hem de daha lezzetli olsun. Kıyma harcına şekil verirken ellerinizi sık sık ıslatın. Böylece köfteler ellerinize yapışmaz. Kuru köfte harcına koyacağınız kuru soğanı bence mutfak robotundan çekin ve elinizle suyunu sıkıp ondan sonra köfte harcına koyun. Zira soğan suyu köfte harcının cıvık olmasına sebep olur. Kuru köfte yaparken biraz sert köfte yapmak isterseniz çok az galeta unu ekleyerek yoğurabilirsiniz.

a

Kuru Köfte Tarifi için malzemeler

* 500 gr dana kıyma
* 2-3 dilim bayat ekmek içi
* 1 – 2 Soğan
* 1 çay kaşığı karabiber
* 1 – 2 çay kaşığı kimyon
* 1 yumurta
* Yarım demet maydanoz
* Kızartmak için 1 bardak zeytinyağ veya ayçiçek yağı

Kuru Köfte

Kuru Köfte Tarifi

1— Kıyma,ıslatılıp sıkılmış ekmek,rendelenmiş soğan,tuz,karabiber,kimyon,kıyılmış maydanoz ve yumurta iyice yoğrulur.
2— Ceviz büyüklüğünde parçalara ayrılıp uzun veya yassı köfteler yapılır.
3— Kızgın yağda kızartılır.

NOT :
1— Cızbız köfte yaparken ekmek konmaz veya az konur.Yumuşak olması için yoğururken 2 kaşık zeytinyağ ilâve edilir
2— Kuru köfteye 1-2 diş dövülmüş sarımsak da katılabilir.
3— Artan köfteye salçalı su ilave edilerek salçalı köfteler de yapılabilir.

BAŞKA BİR TARİF

Malzemeler
• 150 g (1 orta boy) soğan
• 600 g az yağlı koyun kıyması
• 5 dilim tost ekmeği
• 3 yumurta
• tuz
• taze çekilmiş karabiber
• kimyon
• 100 g (6 2/3 çorba k.) Sana
• 125 g (1 su bardağı) un

Ön Hazırlık :
Kuru köfte için bir kapta az yağlı koyun kıyması, rendelenmiş soğan,ıslatılıp ufalanmış ekmek içi, yumurta,tuz,karabiber ve kimyonu iyice yoğurarak karıştırın.Köfte hamurunu serin bir yerde en az 15-20 dakika dinlendirdikten sonra,parmak biçiminde parçalar halinde yuvarlayın.Fazla yağını çekmesi için,köfteleri tavadan çıkarıp bir kağıt havlu üzerine alın.Sana’yı bir tavada kızdırıp,unlanmış kuru köfteleri kızgın yağda altüst ederek pişirin.

HAZIRLANIŞI:

Ön hazırlık olarak soğanı büyükçe bir kabın içine rendeleyin.Unu eleyin.Soğan rendesinin bulunduğu kabın içine kıymayı koyun.Ekmeği ıslatıp,iyice sıktıktan sonra ufalayın ve aynı kaba katın. Kanşıma yumurtalan ilave edin.Tuz,karabiber, kimyonla lezzetlendirin.Malzemenin tümünü iyice yoğurarak karıştırın.Üzerini örtüp,serin bir yerde en az 15-20 dakika dinlendirin.Köfte hamurunu dinlendirdikten sonra elinizle parmak gibi yuvarlayın.Sana’yı bir tavada orta ateşte eritin. Yağ kızınca köfteleri elenmiş una bulayıp,kızgın yağda,her tarafının eşit pişmesi için zaman zaman karıştırarak 4-5 dakika kızartın.Köfteleri yağlarını süzdürerek tavadan alın.Kağıt havlu üzerinde yağlarını iyice süzdürdükten sonra bir servis tabağına aktarın.Kuru köfteleri,dilediğiniz garnitür ile soğuk veya dilerseniz sıcak olarak servis yapın.
4— Kuru köfte hamuru küçük küçük yuvarlanıp kızartılara,üzerine birer kürdan saplanırsa soğuk büfe için bir çeşni olur. İşte kuru köfte artık ikram edilmeye hazır, afiyet olsun.

Önerilen Yemek Tarifleri