Çölyak Hastaları Neler Yiyebilir?

Çölyak Hastaları Neler Yiyebilir? 1

Başta ishal karın ağrısı olmak üzere iki önemli belirtisi vardır bu uzun süre devam ettiği zaman halsizlik, yorgunluk adele ağrıları zaman içersinde kendini gösterir. Ayrıca çölyak hastalarında bu emilim bozukluğuyla ilintili olarak, tabii aldığımız gıdalar yeterince emilemeyince kalsiyum yetersizliğine, folik asit, demir ve magnezyum gibi minerallerin eksikliğinden dolayı adele krapmları görülebilir. Çabuk yorulmalar veya ciltte birtakım kızarıklık şeklinde üzeri sıvı ile kaplı sırtta bacaklarda ve kollarda çilt lezyonları görülebilir. Ayrıca ağız kenarlarında lezyonlar, ülserler yine kendini gösterebilir.

Çölyak hastaları neler yiyebilir?

Damak zevkeri bu hastalarda normal insanlara göre ciddi şekilde kısıtlanmaktadır. Bu kısıtlamada günlük yaşamlarında daha sinirli hale gelmelerine bi takım psikolojik yönden bi takım defeklere yol açmaktadır. Bu hastalar bu söylediğimiz yasak olan tahılgiller dışında yiyecekleri gıdalar, mısır unu, pirinç unu, soya fasulyesi ve patates yemekleri gibi yiyecekleri yiyebilirler. Bu hastalar meyveleri rahat tüketebilirler süt ürünlerini tüketebilirler, et ürünlerini rahatlıkla tüketebilirler. Dolayısıyla: et yemekleri, sebze yemekleri, salata tarifleri, tatlı tarifleri, pasta tarifleri ve kurabiye tarifleri kategorimizden gluten içermeyen her türlü yiyeceğin tarifini deneyebilirsiniz.

çölyak hastalığı  kopya

Çölyak hastaları market alışverişinde nasıl ürün seçmeli?

Çölyak hastalarında diğer bir önemli noktada, pazar veya market alışverilerinde nasıl ürün seçmeliler? Hangi gıdaların gluten içerdiğini, kangi gıdaların gluten içermediğini tespit etmesi gerekiyor. Bazı büyük marketlerde ayrıca çölyak köşeleri ancak, ancak bu her markette olmadığı için alışverişte bilinçli olmak gerekiyor. Mesela dondurma alırken veya ciklet alırken , kahve alırken bu ürünlerin içersine sonradan sonradan ilave edilmiş gluten bulunabiliyor. Bu bakımdan çölyak hastaları bunları glutensiz diye aldıkları zaman hastaların hastalığı nüksedebilir. Bu durumu yaşamamak için çölyak hastalarının çölyak dernekleri ile ilgili temasa geçerek bu listelere iyi dikkat etmeleri ve bilmedikleri gıdaların içindeki katkı maddesinin neler olduğunu araştırmadan tüketmemesi gereklidir.

 

Colayak-Hastaligi-Nasil-Beslenmelidir

Önerilen Yemek Tarifleri