Satılan Bebek Beslenme Ürünleri Sağlıklı mı?

Satılan Bebek Beslenme Ürünleri Sağlıklı mı? 1

Bir anne olarak bebeğinizin beslenmesine çok önem veriyor, onun için en sağlıklı gıdalar hazırlamaya çalışıyorsunuz. Bebek beslenmesi çok önemli özel bir konudur. O yüzden çok önemlidir,  oysa ki günümüzün tarım zirai ilaçlar, hormonlar ve hızlı geliştiriçiler kontolsuz ve çok fazla olarak kullanılmaktadır. Bebeğimiz için satın aldığımız sebze ve meyvelerin güvenli olmaası bizim için çok önemli. Bir diğer konuda pişirme yöntemi ile ilgilidir, uzun süren ve sulu pişirmelerde gıdaların besin değerlerinde ciddi kayıplar olur. Özellikle C grubu vitaminlerinde ve B grubu vitaminlerinde çok büyük bir oranda kaybolur, ayrıca gıdalar içinde kaybolan proteinler yine uzun süreli pişirmelerde kaybolur. Bu nedenle pişirme yöntemi çok önemlidir, bebeğimize hazırlayacağımız pişirme yönteminde daha çok susuz pişirme yöntemlerini denemeli, fırında veya mikrodalga da pişirilmelidir.

Anne sütünün yetmediği durumlarda ne yapılmalı?

Anne sütü mucizedir, herkes anne sütü ile beslemeyi arzular bebeğini. Çünkü anne sütü bağışıklık sistemini hüçlendirici özelliği vardır, anne sütü yetmeyen aileler doğal bitki çayları ile anne sütü arttırmayı deneyebilirler. Anne sütü her şeye rağmen yetmeyebilir. Anne sütünün olmadığı veya yetmediği durumlarda doktorunuza danışarak bebeğinize uygun bir devam sütü kullanmak zorundasınız. kullanacağınız bebek sütünün içinde bağışıklık sistemini arttırıcı (immunofortis) sütler olmasına dikkat etmeliyiz.
bebek ürünleri sağlıklımıdır resim

Bebeğim çok iştahsız, ne yapabilirim?

İştahsızlıkta annelerin en çok merak ettiği konulardan birisi, özellikle ilk dört-altı ay bebekler çok hızlı büyürler bundan sonra büyüme yavaşlar. Bu yavaşlama döneminde bebek daha az yakıta ihtiyaç duyar, anneler bu dönemi iştahsızlık olarak değerlendirirler. Dört-altı ay dönemlerde bebeğimizin ihşahsız olup olmadığını anlamamızın bazı yolları var, bebeğin boy ve kilo gelişimini gösteren cizelgeler size bebeğimizin yeterli beslenip beslenmediğini gösteren en önemli göstergesidir. İştahsızlığın en önemli sebeblerinden biride demir eksikliğidir bebeğimizde demir eksikliğinin olup olmadığını doktorumuza danışarak kontrol ettirmeliyiz. Yoğun olarak verilen fazla kalorili kahvaltılar gün içinde iştahsız olmasına neden olacaktır. İştahsızlığını ölemenin bir yoluda bebeğin meyve suyu alımını kısıtlamaktır. Bebeğimizin günde 120-180 cıvarından fazla meyve suyu almasına izin vermemeliyiz. Bebek büyüdükce sık besleme çalışmak, iştahsızlığını arttırmak ta iştahsızlığa neden olabilir. Özellikle sekizinci aydan sonra, bebek diş çıkartmaya başlar diş çıkartma dönemi bebeğin çok iştahsız olmasına neden olur. Bu dönemde tavsiyemiz bebeğin kaşık yerine özellikle biberonla beslenmesi, bebeğimizin devam sütünü veya anne sütünü yeterli olarak alması bu dönemi çok rahat geçirmenize yardımcı olacaktır.

Önerilen Yemek Tarifleri