Sağlıklı beslenme takıntısı.

Sağlıklı beslenme takıntısı. 1

Son yıllarda sıklıkla gördüğümüz bir problem yaşıyoruz. Sağlıklı beslenme için çaba gösteren bir toplum olduk çıktık, bilgi kirliği de bunu tetikliyor. Bu takıntıya sahip olan bireyler sağlıklı beslenmeye takmış durumda olurlar, her tükettiği ürünün sağlıklı olmasına özen gösterirler. Cağımızda gerek yazılı medyada, gerekse görsel medyada genetiği ile oynanmış gıdaların fayda ve zararları hakkında falaca vurgulanması Ortoreksiya nevroza (beslenme takıntısı) neden olmaktadır. Bu özellikle çocuk sahibi kişilerde daha çok gözlenmektedir, tabii bu kişinin kişilik özelliklerinde bağlıdır.

Sağlıklı beslenme takıntısı nasıl tedavi edilir?
Kişinin öncelikle hastalığını kabul etmesi gerekir, daha sonra konunun uzmanından yardım alması gerekiyor. Bu takıntıya saplanan kişiler genellikle uzun yaşamak, hastalanmamak, kilo alma takıntısı oldukları gözlemlenmiştir. Bu takıntıya sahip kişilerin sadece uzmandan aldığı yardım yeterli gelmeyebilir, bir diyetisyenden de yardım alması gerekiyor. Psikolok davranış ve bilişsel tadavisini yaparken, diyetisyen sağlıklı beslenme proğramı ile eski yemek alışkanlığını gercek bir sağlıklı beslenme ile yenilenmesi gerekmektedir.
sağlıklı beslenme takıntısı

Sağlıklı beslenme takıntısı olan bireyler en çok hangi gıdalardan uzak durur?
Sağlıklı beslenme konusunda çok fazla olan bireylerde aslında et ve et ürünlerinden uzak durduklarını görüyoruz. Çok büyük oranda vejeteryanlar sebze ağırlıklı beslenmeye dikkat ediyorlar, zira bu konuda haksızda sayılmazlar son zamanlarda gıda alaınında at eti benzeri bir takım etlerin kullanıldığı gibi haberler yayıldığı içinde dolayısı ile kişiler daha titiz davranmaya başlıyorlar. Ancak sadece sebze ağırlıklı beslenme et ürünlerinden uzak durma, vucudun protein alımını azalttığı için farklı problemlere neden olabilmektedir.

Sağlıklı beslenmeyi takıntı haline getirmemek için neler yapılabilir?
Sağlıklı beslenmek elbette ki çok iyi bir durumdur. Ancak günümüzde bilgi kirliğinin çok fazla olduğuda bir gerçek, her duyduğumuz habere inanmamalıyız, sorğulamak gerekiyor. Zira vucudumuz aslında sihirli bir makina ve bize zararlı olan bir çok maddeyi sistem dışı bırakabilir ve bunu bir atık haline getirebilir. Dolayısı ile aldığımız her zararlı madde vucudumuza doğrudan bir etki gösterek diye bir kural yok. Öncelikle bunu bilmemiz gerekiyor, zira sağlık uzmanlarının endişesi özellikle bazı tehlikeli maddelerin belirli düzeylerde alımasından daha çok ısrarla ve sıklıkla tüketilmesi halinde ortaya çıkacak bozukluklardır. Dolayısıyla bilerek veya bilmeyerek zaman zaman aldığımız olumsuz maddelerin hemen vucumuzda olumsuz etkilere sebeb olacağını söylememiz hatalı olur. Dolayısıyla bu tür problem yaşayan kişilerin öncelikle gıda uzmanıyla konuşması ve alanında uzman hekimlere danışması belki bu ayrıntıcılığını sağlıklı beslenmek adına doğru insanlardan doğru bilgiler edinerek hayatını belli bir düzene sokarak aşabilir.Öncelikle bu takıntya girmeden daha sağlıklı bir yaşama sahip olabilir.

Önerilen Yemek Tarifleri