Arnavut Ciğeri Tarifi

Arnavut Ciğeri Tarifi 1

Arnavut ciğeri, en güzel meze tarifleri arasında sayılabilecek nefis bir tariftir. Arnavut ciğeri, hem kolay meze tarifleri içinde hem de lezzetine doyulmaz bir et yemeği. Ben Arnavut ciğerini yanında baharatlarla karıştırılmış kırmızı soğan, çeri domatesleri, ufak ufak kareler halinde kesilip kızartılmış patatesler ve ince kıyılmış maydanozlar eşliğinde servis ederim.  Ayrıca soğanın üzerine dökmek için minik bir kasenin içinde limon suyu, çok az sıvı yağ ve tuz karıştırıp soğan sosu olarak kullanırım. Arnavut ciğeri en güzel dana ciğerinden yapılır.

Siz de mümkünse kasabınıza dana ciğerinden et hazırlamasını isteyen. Birde genelde arnavut ciğerinini ufak ufak kareler halinde doğrarlar, ben dana ciğerini önce ince uzun jülyen şeklinde keserim sonrada ince uzun dana ciğerini boylamasına ortadan ikiye keserek iki santim uzunluğunda ince ince kıyılmış dana ciğeri ile nefis bir Arnavut ciğeri yaparım. Bu şekilde doğrarsanız dana ciğerini, etler daha güzel pişer ve daha lezzetli bir Arnavut ciğeri elde edersiniz. İşte size nefis bir Arnavut ciğeri tarifi.

Arnavut Ciğeri için Malzemeler

500 gr. dana ciğeri
Söke un
Sade organik tuz
Toz kırmızı biber
Kızartmak İçin
Sıvı yağ
Garnitür İçin
2 patates
Kırmızı soğan
Maydanoz
Çeri domates

Arnavut Ciğeri Tarifi Fotosu Resmi

Arnavut Ciğeri Nasıl Yapılır

2 adet patatesi küp olarak kesin ve patatesleri kızartın. İlk önce 500 gr. dana ciğerinin kanını çıkartın ve süzün. Daha sonra bir kaba dana ciğerini alın ve üzerine un ilave edip süzgeçten geçirerek fazla unu alın.
Daha sonra dana ciğerini kızartın. Servis tabağına patatesleri, ciğeri ,soğanlı maydanozu ve garnitürü ilave edip servis edin.

Arnavut Ciğeri

 

BAŞKA BİR TARİF

Malzemeler.
• 250 g (2 su bardağı) un
• tuz
• toz kırmızıbiber
• 3 adet kuzu ciğeri
• 500 ml (2 su bardağı) ayçiçek yağı
• 3 demet maydanoz
• 500 g (5 orta boy) soğan
• 2 limonun suyu

arnavut-cigeri

Yemek Tarifi

Ön Hazırlık:
Toz kırmızı biberle elenmiş unu karıştırın ve ciğerleri bu karışıma bulayın.Silkeleyerek fazla unu atın.Arnavut Ciğeri’nin garnitürü için piyaz doğranmış soğanları tuzla iyice ovarak öldürün ve bir tel süzgeç içine alıp üzerinden bol su geçirerek yıkayın ve süzdürün.İnce kıyılmış maydanoz,toz kırmızı biber ve limon suyu ile piyaz soğanı iyice harmanlayarak karıştırın.Unlanmış ciğerleri kızgın yağda iyice renk alıncaya kadar kızartın.Ciğerleri buzlu suda beklettikten sonra üzerlerindeki zarı alın ve kuşbaşı doğrayın.

HAZIRLANIŞI:

Ön hazırlık olarak soğanı piyaz doğrayın; maydanozu ince kıyın.Önce piyazı hazırlayın.Bunun için piyaz doğranmış soğanları 1 çorba kaşığı tuzla iyice ovun.Bir tel süzgece aktarıp, üzerlerinden bol su geçirerek yıkayın ve süzdürün. İnce kıyılmış maydanozla ve limon suyu ile harmanlayıp,bir kenara kaldırın.Ciğerleri bir kaba koyun.Üzerlerini birkaç santim aşacak kadar buzlu su ilave edin.Ciğerleri 10 dakika buzlu suda bekletin.Bu sürenin sonunda sudan süzdürerek alıp, zarlarını soyun.Kuşbaşı doğrayın.Tekrar suya koyup,kanlarının çıkması için 10 dakika daha beklettikten sonra,kaptan alıp iyice süzdürün.
Unu ve tuzu bir kaba eleyin.Kırmızıbiberi katıp, karıştırın.Ciğerleri bu karışıma katıp, harmanlayarak karıştırın,Kuru bir tel süzgece aktarıp,süzgeci sallayarak fazla unlarını atın.
Ayçiçek yağını bir tavada iyice kızdırın.Yağ iyice kızınca unlanmış ciğerleri birkaç kerede tavaya atıp,iyice kızarıncaya kadar pişirin.Fazla yağlarını süzdürerek önceden ısıtılmış bir servis tabağına aktarın.Arnavut Ciğeri’ni maydanozlu soğanıyla birlikte sıcak veya ılık olarak servis yapın.

Diğer Arnavut Ciğeri Tarifi

MALZEMELER

1kuzu ciğeri
3kaşık tereyağı
2kaşık un
1adet soğan
Maydanoz
Tuz-karabiber

HAZIRLANIŞI
Ciğeri kuşbaşı doğrayarak yıkamadan süzgeçte bekletin, kanı aksın. İyice süzülünce un serpin elinizle ezmeden karıştırın. Bir tavada yağı kızdırın, ciğeri atıp kapağını kapatın. Kapağını açmadan tavayı silkeleyerek pişirin. Ocaktan indirince tuzunu biberini serpin yanında kıyılmış soğan ve maydanoz ile servise sunun

Önerilen Yemek Tarifleri