Yaprak Ciğer (Edirne Ciğeri) Tarifi

Yaprak Ciğer (Edirne Ciğeri) Tarifi 1

Bugün sizler için, yöresel bir ciğer yapacağız, Edirne yöremizin olmazsa olmazlarından tabi ki Yaprak Ciğer (Edirne Ciğeri) Yaprak Ciğer (Edirne Ciğeri) Tarifini yaparken dikkat etmemiz gereken konular vardır bunların en önemlisi kesinlikle ciğeri yıkamamız gerekmektedir. Ciğer, dalak gibi sakatat gruplarında kesinlikle yıkanmaz. Bu tarifi misafirlerinize sunarken ara sıcak olarak rahatlıkla verebilirsiniz. Veya soğuduktan sonra soğuk başlangıçlar olarak verebilirsiniz. Sunum aşamasında en önemli şey kesinlikle olmazsa olmazı kuru soğan, maydanoz ve dereotu ile beraber harika bir sunum olacak hem misafirlerinize gelen arkadaşlarınıza Edirne’nin Yaprak ciğerini sunmuş olacaksınız.

Yaprak Ciğer (Edirne Ciğeri) Malzeme Listesi

250 gram, kuzu ciğeri
Bir miktar, dereotu
Tatlı toz biber
Bir Miktar, maydanoz
Pul biber
Karabiber
Kimyon
Kızartmak için:
Ayçicek yağı
Krema
1 tane, kuru soğan
Yaprak ciğer tarifi-resmi

Yaprak Ciğer (Edirne Ciğeri) Tarifi

Önce ciğeri kesmekle işe başlayacağız, eğer siz kesemezseniz kasabınızdan yardım alabilirsiniz. Kesinlikle çiğeri yıkamayınız, aşağıdaki resim gibi yaprak yaprak keselim. Arzu edenler daha büyük kesebilirler ciğerleri.
Yaprak ciğer tarifi-resmi.JPG1

Ciğerleri kestikten sonra bir tabağa alalım ve pişirme aşamasına geçelim. Tavaya yağı alalım yağ ısındıktan sonra ciğeri yağın içine alalım kızartmaya başlayalım. Ciğer bir miktar olduktan sonra üzerine toz biberi atalım, hafif bir acılığı olsun diye biraz pul biber, karabiberi ilave edelim en önemlisi kimyonu ilave edelim, tuzunu ilave edelim karıştıralım. Rüm baharatlarla birlikte özleşmesi için bir süre daha pişiriyoruz son aşama olarak kremayı ilave ediyoruz ciğerle krema ve baharatlar özleşene kadar pişiriyoruz. Yaprak ciğerimiz hazır artık sunum aşamasına geçebiliriz. Sunum aşamassına geçmeden önce kesinlikle olmazsa olmazı kuru soğan, maydanoz ve dereotu ile beraber sunacağız, soğanları ince ince keselim, üzerine ince kıyılmış maydanoz ve dereotunu soğanın içine koyalım ve biraz toz biber ilave edip karıştıralım. Sonra soğanların tam ortasına hazırladığımız ciğerleri koyalım ve servise hazırlayalım.

Önerilen Yemek Tarifleri