Etli Dolma Tarifi

Etli Dolma Tarifi 1

Merhabalar, bugün sizlere dolma tarifleri arasından en çok beğenilen Etli Dolma Tarifini vereceğiz, Bu tarifi hazırlarken Dikkat etmeniz gereken genel konular şunlar: Kullanacağımız malzemelerin taze ve kaliteli olması ve kullanma ölçüleri yaptığınız yemek tarifini lezzetli yapar.

Etli Dolma Tarifini yaparken nelere dikkat etmemiz gerekiyor şöyle bir gözden geçirelim. Kullandığımız sebzelerin taze olması gerekiyor, eğer kurutulmuş sebze kullanacaksanız yemek tarifimizde nasıl hazırlanacağını verdik.Taze sebzelerin yaralı ve çürük olanlarını kullanmaktan kaçınalım. Kullandığımız kıymanın orta yağlı olması gerekiyor. İçine katacağımız baharatları çok fazla koyarak sebzenin tadını bastırmayalım. Etli Dolma Tarifini yaparken dikkat etmeniz gereken diğer bir konuda sebzelerin birbirlerine boyutlarının eşit olması yemeğinizin görselliğini ve pişme süresini etkileyeceği için çok önemli.

İç malzemesini hazırlarken tüm malzemenin birbiri ile iyi harmanlanması için güzel yoğrulması lezzetini etkileyecektir. Sebzelerin içine iç malzemeleri doldururken üstlerinden 1 cm lik bir boşluk bırakmanız gerekiyor, taşmaması için. Yazdığımız konulara dikkat ederseniz hem lezzetli hem de görsel acıdan muhteşem bir görüntüsü olan Etli Dolma Tarifi yapmış olursunuz. Afiyet bal şeker olsun..

Etli Dolma Tarifi Malzemeleri 

1 dizi dolmalık kuru patlıcan
10-12 dolmalık kuru biber (Antep biberi)
2-3 iri soğan
1 baş sarımsak
2 su bardağı pirinç
400 gr satır kıyması (koyun kaburga kısmından, iri çekilmiş, yağlı)
2 çorba kaşığı biber salçası
1 tatlı kaşığı domates salçası
1 tatlı kaşığı karabiber
Tuz

Etli Dolma

Etli Dolma Nasıl Yapılır

Geniş bir tencerede bol su kaynatın. İçine biraz da tuz atın. Su fokur fokur kaynayınca patlıcanları atın. 8-10 dakika, hafif yumuşayana kadar haşlayın. Kevgirle sudan alın. Ateşi kapatın. Kuru biberleri de suyun sıcağına koyun, yumuşayana kadar bekletip çıkarın. Soğanla sarımsağı incecik kıyın. Pirinci yıkayıp süzün; kıyma, salça, tuz, karabiber ve 1 çay bardağı suyla karıştırarak harcını hazırlayın. Bu harcı gevşek kalacak şekilde sebzelere doldurun. Tencereye birbirinin ağzını kapatacak şekilde yerleştirin. Dolmaların açılmaması için geniş bir tabağı ters çevirerek dolmaların üzerine kapatın (veya dolma taşı yerleştirin). Üstüne çıkacak kadar su ilave edin. Kapağı kapalı olarak kısık ateşte 20 dakika kadar pişirin. Üstünden tabağı (veya dolma taşını) alın. Yumuşayana kadar pişirmeye devam edin. Suyunu süzerek servis yapın. İlgili kategoriler: Patlıcan Yemekleri

NOT: Patlıcanları haşlarken suyuna bir kaç yaprak reyhan ilave ederseniz, nefis bir koku ve lezzet elde edersiniz. Yukarıdaki harcı kullanarak bu dolmayı mevsimine göre taze sebzelerle de yapabilirsiniz.

Önerilen Yemek Tarifleri