Midye Dolması Tarifi

Midye Dolması Tarifi 1

Merhaba değerli takipçilerimiz bugün sizlere Midye Dolması Tarifi vereceğiz. Tarife geçmeden önce kısa bilgiler paylaşacağız. Midye çok fazla sedef içeren kabuklu yumuşakça, çift çapraz bağlarla kabuğa bağlı bu yüzden açması çok zor. Bu yüzden suda haşlayıp öyle açmayı denemenizi tavsiye ederiz. Midyeyi açtığınız zaman etin yakınlarında kabuğa yapışık olan sakallar var onları onları eti parçalamadan temizlememiz gerekiyor, eğer sakalları temizlemezseniz piştiği zaman acılık verecektir Midye Dolması Tarifine. Midyeleri mümkün olduğunca temiz denizlerden geldiğine emin olmalısınız. Midye çok mikrobik bakteriyel bir deniz canlısıdır, özellikle bağırsak sistemi yok suyu süzerek sindirimi yapıyor ve burnundan dışarı atıyor. Dolayı ile sudaki mikroorganizmalar ve kurtçuklarla beslendiği için denize lağımın döküldüğü yerlerde öbekleniyor ve oradan besleniyorlar. Bu sebebten dolayı mümkün olduğunca temiz denizlerden geldiğine emin olmadan tüketmeyelim.

Midye Dolması Tarifi Malzemeleri

* 30-35 büyük siyah midye
* Tuz

Midye Dolması

Midye Dolması Tarifi

1— Zeytinyağlı dolma içi aynen hazırlanır
2— 30-35 tane büyük ve siyah midyeye bir avuç tuz atılıp 1-2 saat bırakılır.Sonra bıçak’a kazınarak yıkanır.
3- Midyelerin düz taraflarına bıçak sokularak kitap gibi ikiye açılır.İçindeki tüyler kesilip iyice yıkanır.Hazırlanan zeytinyağlı dolma için midyelere sıkıcadoldurulup tekrar kapatılır.
Tencereye yerleştirilip ölçülü suyu konur.(2 su bardağı.)üzerine tabak kapatılır, sonra da tencerenin kapağı örtülerek orta ateşte pişirilir.

Suyunu tamamen çekince yarım bardak şarap ilave edilir.Tencerenin kapağı tekrar kapatılıp 5-10 dakika daha ateşte tutulur.Kapak aralanarak soğutulur.Midyeler birer birer silinip parlak olması için zeytinyağı sürülür.Kıvırcık yapraktan ve limon dilimleri ile tabağa yerleştirilir

Önerilen Yemek Tarifleri