Ciğer Tava Tarifi

Sebzeli Ciğer Tava

Merhaba değerli takipçilerimiz bugün Ciğer Tava Tarifi ile sizlerleyiz. Bir diğer ismi de Arnavut ciğeridir, halk arasında daha çok Arnavut ciğeri olarak bilinir Ciğer Tava. Ciğer küçük parçalara bölmemiz gerekiyor, kan oranı yüksek olduğu için yıkamamız gerekiyor ve güzel bir şekilde kurulamamız gerekiyor. Eğer iyi kurulamazsak kızartırken patlamalar yapar pişirmekte zorlanırsınız.Ciğeri çok fazla pişirmemiz gerekiyor, çok fazla pişirirseniz sert olma ihtimali yüksektir.

Unlamanız çok önemli, unladığınız için un koruyucu bir tabaka görevini yapacak  ciğerinizin kurumasını önleyecek. Diğer ciğer yemeklerinde olduğu gibi ciğer tava da sıcak servis edilmesi gerekiyor, zaman geçtikçe kızaran her ürün gibi ciğerde sertleşir ve eski lezzetini koruyamaz. O yüzden eğer akşama hazırlık yapacaksanız yemeğe başlamadan hemen önce kızartmaya başlamalısınız, beklemeye tahammülü olmayan yemek tariflerindendir. Bol salata ile servise sunalım.

Ciğer Tava Tarifi Malzemeleri

Yarım kg dana ciğeri
2 adet patates
2 adet havuç
Yarım demet taze soğan
Yarım demet maydanoz
Tuz, kekik, pulbiber

Kızartmak için:

Sıvıyağ
Un

Sebzeli Ciğer Tava

Ciğer Tava Tarifi

İlk olarak ciğerleri küp küp doğrayalım. Daha sonra da una bulayıp tuzlayalım. Patates ve havuçları da küp küp doğradıktan sonra kızartalım. Hemen arkasından da ciğerleri kızartın. Servis tabağımıza sebze ve ciğer kızartmalarını alıp üstlerine önce biraz sıvı yağ gezdirelim. Daha sonra da tuzu, kekiği ve pul biberi ekledikten sonra üstüne kıyılmış taze soğan ve maydanozu koyun.

Önerilen Yemek Tarifleri