Reflüsü Olan Kişilerin Beslenme Şekli Ne Olmalıdır?

Reflüsü Olan Kişilerin Beslenme Şekli Ne Olmalıdır? 1

Reflüsü olan kişilerin tatlı tüketimi nasıl olmalı?

Reflüsü olan bireyler özellikle tatlı terçihlerini sütlü tatlılardan yana kullanamalıdırlar. Çünkü özellikle baklava gibi hamur ve şerbetli tatlılar, yada lokma gibi kızartılmış olan tatlıların yağ içeriklerinin daha yüksek oldukları için midede hassasiyete sebeb olmaktadır ve reflüyü tetiklemektedir. Aynı zamanda çikolatada tercih edilmemelidir çünkü kafein içeriği yüksek olduğu için çikolatada hassasiyete sebeb olmaktadır. Meyve tatlıları tercih edilebilir, yine meyveler fırınlanıp üzerine tarcınla birlikte tüketilebilir, ancak yanında kaymak tercih edilmemesini öneririz. Çünkü yağ içeriği kaymakta bol olduğu için yine midede hassasiyet yaratacaktır.

reflüye yasak olan tatlılar 3

 

Reflüsü olan kişilerin süt ürünleri tüketimi nasıl olmalı?

 

Eğer reflüsü olan bireyler kilo problemleri yaşamıyorlarsa, haftada 1-2 kez rahatlıkla sütlü tatlı tarifleri tercih edebilirler. Ancak kilo problemi yaşıyor olan reflü hastaları özellikle bu tüketimlerinin birden fazla olmayacak şekilde düzenleyebilirler.Reflüsü olan bireylerde zaman zaman şişkinlik ve gaz problemleri reflüyü tetiklemektedir. Bunun için önerimiz genellikle kefir olmaktadır, kefir bağışıklık sistemini güçlendirdiği için süt yerine kefir öneririz. Yağ oranının düşük olduğu probiyotik yoğurtları öneririz, az yağlı yoğurt ve süt tercih edilmeli.

reflü hastalarına yasak olan _n

Reflüsü olan kişilerin et tüketimi nasıl olmalı?

Reflüsü olan kişiler pişirilme şekli doğru olduğu sürece tavuk, hindi, et ve balığı rahatlıkla tüketebilirler. Pişirme şekli mangal, buğulama, fırında, tencere yemeği veya haşlama olarak pişirip tüketebilirler. Pişirilme şekli kavurma ve kızartmalardan uzak durmalıdırlar. Buradaki amaç proteini yüksek, yağı az beslenme şeklidir, şarküteri ürünlerinden (salam, sucuk pastırma ) mümkün olduğunca kacınmak gerekir. Yine bakliyatlardan gaz ve şişkinliğe neden olacağı için dikkatli tüketmeliyiz, akşam yemeklerinde değilde öğle yemeklerinde yemeğe özen göstermeliyiz.

reflü ve beslenme _n

Reflüye iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Reflü hastalığını kısaca anlatmak  istersek,  yediğimiz yemeğin tekrar ağzımıza gelmesi olarak tanımlayabiliriz. bu durum yemek borumuzda hassasiyete neden ollduğu için beslenmemiz çok önemlidir, tekrar hatırlatmak gerekirse fırında pişirme şeklini benimsemeliyiz, asitsiz içeceklere alışmalıyız, hoşaf gibi meyve suları hazırlayarak. Et yemekleri ve balık yemeklerinde kızartma şeklini hayatımızdan çıkarmalıyız. Soğan ve sarımsağı ciğ değilde pişmiş tüketmeyi hayatımıza sokmalıyız. Yediğimiz tavuk ürünlerinde derisini yemeden tavuğu tüketmeyi beslenme alışkanlıklarımızın içine almalıyız. Biliyoruz en lezzetli yeri derisidir ancak sağlık için yapmamız gerekiyor.

Önerilen Yemek Tarifleri