Börek Yapmanın Püf Noktaları

Börek Yapmanın Püf Noktaları 1

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları

Güzel tarifler yapmak hepimiz isteriz, ancak herşeyin tecrübe ile kazanılmış bilgileri vardır, bu kazanılmış bilgilere kısaca püf noktası diyoruz. Bir çoğumuzun başına gelmiştir, bir arkadaşımız veya bir komşumuzdan yemek tarifi almışızdır ancak yaparız o lezzeti yakalayamayız. Çünkü püf noktası verilmemiştir tarifin. Bu yüzden lezzeti aynı değildir, zira çoğu insan püf noktasını vermekten çekinir, cimrilik yapar kendine saklar. Hiç bir zaman etik bulmamışımdır bu davranışı, biz yemek tarifleri ile ilgili bildiğimiz tüm bilgileri sizlerle paylaşmayı düşündük. Sizlerin de eklemek istediğiniz  bigi paylaşımlarınız varsa yorum bölümünden bizlere yazabilirsiniz, paylaşmak güzeldir.

Börek tariflerini 2 gruba ayırılır, elde açılan börek tarifleri ve hazır yufkadan yapılan tarifler. Hazır yufkadan yapılan börekler ve el açması börekler için dikkat etmemiz gereken püf noktalar:
– Yufka ile yapılan börekleri süt ile ıslatırsak daha lezzetli bir böreğe sahip oluruz.
Yufka böreği tariflerinde, en üstüne süreceğimiz yumurta sarısının içine soda koyarsak iyice çırpıp böreğin üzerine süreresek böreğimiz hem daha lezzetli hem de yumuşacık bir böreğimiz olur.
Sebzeli börek yapacaksanız, yıkadığınız sebzelerin suyunu süzgeçte atmasını sağladıktan sonra, üzerlerine biraz un serperseniz, un suyu çekeceği için içi hamurumsu bir görüntüsü olmayacaktır.
– Hazırladığımız böreği 1-2 saat buzdolabında bekletirseniz tam kıvamında börek tarifine kavuşursunuz.
– Böreğin üzerine sürmek için evde yumurta yoksa, hiç endişelenmeyin. 2 kaşık yoğurtla, 1 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırıp böreğinizin üzerine sürün. Göreceksiniz yumurta sürülmüş gibi kızaracak.

börek tarifleri için püf noktaları_n kopya

 

– Mutlaka iç malzemeyi tepsiye 2 tane yufka koyduktan sonra ilave edelim, böylece tepsinin altını nemli hale gelmeyecek ve altıda tıpkı üstü gibi kızaracaktır.
– Yaptığınız böreğin pişme süresi böreğininizin yapılış şekline , kalınlığına göre değişebilir onun için inisiyatifinizi kullanın deriz.
-Tüm Malzemelerin taze olmasıda çok önemli, hazır yufkalarda bu husus çok önemli bayat yufka dağılıp parçalanacağı için sizi hayli zorlayacaktır.
– Eğer vaktiniz varsa su böreği yapacaksanız evde açmanızı öneririz, actığınız yufkaları haşlama suyuna bol tuz atmanızı öneririz. Şayet fırında pişirecekseniz, yumuşak düşmesi için önce altını pişirmeniz en doğeu yöntemdir.
– Börek tepsisinin alt kısmına sadece yağ gelmesine dikkat edelim, börek için hazırladığınız sos gelirse börek tepsiye yapışır ve en kötüsü altının pişmemesine neden olur.
Su böreği tarifini uygularken, içine kullanacağınız peynirin, sert ve tam yağlı olmasına dikkat edelim.
Su böreğinin hamurunu hazırladıktan sonra en az yarım saat dinlendirelim.
– Unun kaliteli olması çok önemlidir, paket un kullanmaya özen gösterin.

Benzer Yemek Tarifleri

Önerilen Yemek Tarifleri