Aşure Tarifi

Aşure Tarifi 1

Aşure tarifi, en bol malzemelerin kullanıldığı el mahareti isteyen nefis bir tatlı tarifi sayılabilir. Aşurenin güzel olması için öncelikle ne kadar çok malzeme kullanabilirseniz kullanın. Birde aşurelik malzemeleri tek tek pişirin. Yani bütün aşure malzemelerini tencereye doldurup pişirmeye kalkmayın. Zira her aşure malzemesinin pişme süresi farklıdır.

Bütün aşure malzemelerini aynı anda bir tencereye koyarsanız kimi malzeme lapa olur, kimi malzeme sert kalır. Bu sebeple bir ana tencereye belirleyip, yan tencerelerde diğer malzemeleri pişirip ana tencereye ekleyerek aşure yapılışını tamamlayabilirsiniz. Ben mutlaka her aşure yaptığımda mutlaka içine karanfil koyarım sizde aşurenin kendine has kokusunu muhafaza etmesi açısından kullanabilirsiniz.

Süsleme malzemesi olarak kuş üzümü, iri ceviz parçaları, Antep fıstığı, fındık, nar gibi bir çok lezzetli ve sunumu güzel gıdalar kullanabilirsiniz. Ama süs malzemelerini asla aşure sıcakken üzerine boşaltmayın ya ılımasını bekleyin ya da soğumasını. Aşure için bir gün önceden hazırlık yapın ki bir gece önceden yumuşak olması gereken malzemeleri ıslatın. En güzel tatlı tarifleri arasında yer alan aşure tarifi sizler için resimli, denenmiş aşure tarifi olarak sitemizde yerini aldı. Kolay gelsin.

Aşure Tarifi için malzemeler

2 su bardağı buğday
1 su bardağı haşlanmış nohut
1 su bardağı haşlanmış fasulye
1 kilogram toz şeker
1 çorba kasesi kuru elma
1 çorba kasesi kuru üzüm
4 litre su

Sosu için malzeme
250 gram kuru erik
250 gram kuru kayısı

Üzeri için malzeme

Yeteri kadar kuş üzümü, kuru kayısı, dolmalık fıstık, fındık, hurma, nar

Aşure Tarifi 2

 

ausre-tarifi-asure-nasil-yapilir

Aşure Nasıl Yapılır

Geniş bir kabın içine kuru erikleri ve kuru kayısıları koyun ve üzerine kaynattığınız suyu ekleyip ıslatın. Buğdayları iyice yıkayın. Büyükçe bir tencerenin içine yıkadığınız buğdayları koyun ve üzerine bol su ekleyip kaynaması için ocağa koyun. Kaynamaya başlayınca 5 dakika bekleyip ocaktan alın ve kapağı kapalı şekilde yarım saat dinlendirin. Yarım saat sonra buğdayları tekrar ocağa koyun ve buğdaylar patlamaya başlayınca içersine yıkadığınız pirinçleri ilave edin. 5 dakika daha ikisini birlikte kaynattıktan sonra içersine haşlanmış nohudu, küp küp doğradığınız elmaları, fasulyeleri, kuru üzümü koyun ve kaynamaya bırakın.

Bu esnada ilk başta sıcak suya koyduğunuz kuru erik ev kuru kayısıyı mutfak robotuna atın ve püre haline getirin. Püre halinde kuru erik ve kuru kayısıyı ocakta kaynayan tencerenin içine ilave edin. Son olarak da toz şekeri bir elinizle yavaş yavaş eklerken diğer elinizde tahta kaşıkla yavaş yavaş karıştırın. Bütün malzemelerini bu şekilde eklemiş oldunuz artık kaynamaya bırakabilirsiniz. Kıvamı ne akışkan nede çok çok koyu olmayacak şekilde pişirin. Kıvamını alan aşurenizi ocaktan alıp hemen servis edeceğini kâselere boşaltın. Üzerine kuş üzümü, kuru kayısı parçaları, fındık, fıstık, hurma, nar taneleri, dolmalık fıstıklarla süsleyin. Direk buzdolabına kaldırın ve soğuduktan sonra servis edin. Afiyet olsun

BAŞKA BİR AŞURE TARİFİ

Malzemeler:
750 gram buğday
1 çay fincanı, nohut
1 çay fincanı, kuru fasulye
5 çay fincanı, toz şeker
1 çay fincanı, süt
1 çorba kaşığı, pirinç
1 tane, portakal
1 tane limon
2 tane elma
kuru üzüm
kayısı
Üzeri için:
kuru kayısı
fındık
ceviz
incir
nar
kuş üzümü
dolmalık fıstık
nar
gül suyu
tarçın

Aşure

Aşure Tarifi

Akşamdan ön hazırlık olarak, fasulye ve nohutu ayrı ayrı ılık suya alalım, bir gece bekletelim. Buğdayı da aynı işlem yapalım, tek farklı suyu sıcak olmalı ve bir taşım kaynatıp öyle beklemeye almalıyız. Sabah, buğdayın altını tekrar yakalım ve pişmeye bırakalım. Nohutu ve kuru fasulyeyi, haşlamaya alalım.

Nohut ve fasulye haşlanınca, buğdayın üzerine alalım beraber kaynamaya bırakalım. Pirinçi az suda haşlayalım ve tencereye katalım 5-6 dakika daha kaynatıp sonra sırası ile küp doğranmış elmayı, küçük doğranmış kayısıyı, üzümü, limon rendesini ve şekeri ekleyelim iyice karıştırıp kaynamaya bırakalım.

Şeker aşureyi sulandıracaktır, şayet kıvamı koyu ise sıcak su ekleyebiliriz. En son gül suyu ve sütü ekleyelim iyice karıştıralım. Kıvamından eminseniz ocaktan alabilirsiniz, kaselere paylaştıralım, soğuduktan sonra kuru yemişlerle süslemesini yapalım. Afiyet olsun.

Önerilen Yemek Tarifleri