Zeytin Reçeli Tarifi

Zeytin Reçeli Tarifi 1

Merhaba, bugün sizlere Zeytin Reçeli Tarifini vereceğiz. Zeytinden reçel olur mu? Diyenleri duyar gibiyim. Oluyor efendim hem de çok güzel oluyor. Kahvaltı sofralarınızın olmazsa olmazı, katkı maddesi olmayan, gıda boyası olmayan naturel ve sağlıklı bu reçeli evinizde yapın. Zeytin reçeli siyah zeytinden yapılmaz, çekirdekleri çıkarıp yapılan reçelin tadı biraz kestane şekerini andırır. İçine katılan portakal kabuğu ve karanfilde farklı bir aroma oluşmasını sağlar. Bu reçeli Eğeliler çok iyi bilir ve yaparlar, seyahati çok sevdiğim için gittiğim her yerde o yöreye ait lezzetleri mutlaka tadarım. Ege gezimde tattığım bu lezzeti evde denemek istedim, sonuç mükemmel oldu. Her başarılı tarifi sizlerle mutlaka paylaşmak isterim. Kahvaltı sofralarınız için, omlet tarifleri kategorisinden zengin çeşitlerimden bir tanesini seçip yapabilirsiniz. Krep tarifleri için hamur işleri kategorimize bakmanız yeterlidir. Ben kahvaltıda salata severim diyenlerdenseniz, salata tarifleri kategorisine bakmanızı öneririz. Kahvaltılık Basit Salata Tarifine bayılacaksınız. Bu kadar öneri yeter görüntü ve lezzeti ile sizi büyülüyecek Zeytin Reçeli Tarifine geçiyor. Kolay gelsin diyoruz.
.

Zeytin Reçeli Tarifi için malzemeler

* 2 kilo ( yeşil dolgu kokteyl) zeytin
* 1,5 kg toz şeker
* portakal kubuğu reçeli veya portakal kabugu kompostosundan alınmış portakal dilimleri .
* 4-5 tane karanfil
* 1 tane limonun suyu
* 250 gram (1 su bardağı) su

Zeytin Receli

Zeytin Reçeli Tarifi

Öncelikle zeytinlerin içlerini çıkaralım, burada dikkat etmeniz gereken zeytinlerin şekline zarar gelmemesi.  Bir tencereye su dolduralım zeytinleri bu suda  haşlayalım, tuzu ve ekşiliği çıkması için.

Bu arada biz başka bir tencerede 1 bardak suyu alalım, üzerine şeker, portakal dilimleri (reçel veya kompostadan alınma) karanfil ilave edelim. Ara sıra karıştırarak kaynamaya bırakalım, kaynamaya başlayınca haşlanmış zeytinleri ilave edelim. Yaklaşık 5 dakika kaynadıktan sonra limon suyunu ilave edelim çok kısık ateşte 15 dakika pişmeye bırakalım.

Önerilen Yemek Tarifleri