Pirinç Hakkında Herşey

Pirinç Hakkında Herşey 1

Buğdaygiller familyasından gelen pirinç milattan önce yedi binli yıllara dayanmaktadır Çin’de ilk üretime rastlanmıştır. En fazla üretim yapılan ülke yine Çin ve Hindistan’dır 2010 verilerine göre. Musan Asya’sında önemli bir yer tutar beslenmede Mısır ve buğdaydan sonra en fazla tüketilen besindir. Besinler açısından zorunlu almamız gereken argimin acısından zengin bir üründür, çocuklar açısından beslenme içeriğinin içine alınması gereken bir üründür. Kullanım şekli olarak tane şeklinde, un şeklinde ve nişasta şeklinde tüketilmektedir. Orta Asya ve Muson Asya’sında beslenmede önemli bir yer kaplamaktadır.

Pirinç türlerini öğrenelim.

Pirinç türleri tüketicilerin beklentilerine göre değişik şekillerde olabilmektedir. Uzun pirinçler ellinin 4-5 katı olabilen pirinclerdir. Orta uzunlukta pirinçler var bunlarda ellinin 2-3 katı uzunlukta olan pirinçler. Yine orta uzunlukta pirinçler dediğimiz eni ve boyu hemen hemen aynı yapıda ki pirinçler var. Bunun yanı sıra dördüncü çeşitte aromatik pirinçler var bunlardan en belirgini Jasmin pirinç dediğimiz değişik aromalarda ve tatlarda olan pirinçlerdir. Bunlarda özel üretimler oluyor ve üreticililerin istekleri doğrultusunda üretim yapılmaktadır. Bununla birlikte beşinci olarakta tombul piriç olarak dediğimiz yapısal olarak mısır tanesine benzeyen ve özel tüketicileri için üretilen pirincdir.

Pirinç Hakkında Herşey

Pirincin bilinmeyen faydaları

Pirinç yapım metoduna göre değişebilir ancak çok faydalıdır, esmer pirinç ve bizim Türk milletinin kullandığı beyaz piriclerimiz olmaktadır. Ama yapım şekline göre bazı özelliklerini kaybedebilir. Pirincin kan şekerini sabitlemede, hazmı kolaylaştırmak bunun yanı sıra sindirime faydalı olmada ve bağırsakların çalışmasını etkide faydası vardır. Bununla birlikte kolesterolü düşürmekte hücre etkisi ve kalp krizine yakalanma oranını düşürmede faydası olduğu söylenmektedir.

Pirincin besin değeri nedir?

Mineral acısından, çok fazla bir kaynağı olmayan pirinç, vitamin acısından oldukça zengin bir ürün. 100 Gram bir pirinçi aldığımızda 241 kiloenerjii 8 gram protein, 73 gram karbonhidrat yağ oranı ise hayli düşüktür. Tabii pişirme tekniğimize ve diğer etkenlerden dolayı yağ oranı artabilir. Pirinçin karbonhidrat değeri diğer baklagillerden daha yüksektir fakat bunun yanında E vitamini ve B vitamini oldukça yüksektir, pirincin.

Önerilen Yemek Tarifleri