Dondurulmuş Gıdalar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dondurulmuş Gıdalar Hakkında Bilmeniz Gerekenler 1

Dondurulmuş gıda satın alırken nelere dikkat etmemiz gerekmektedir?

Dondurulmuş gıda satın alırken en son satın almalıyız markette, kasaya gitmesen hemen önce almamız en uygun alma şeklidir. Ürünü alır almaz eve gitmeye çalışın, paketi alırken dikkat etmeniz gerekenler palet yumuşak olmamalı, son kullanma tarihine dikkat edin, pakette delik olmamalı, eğer paket vakumlu bir paketse vakumunun bozulmuş olmamalı. Karlı ve buzlu olanları almayınız zira o soğuk zincirinin içinde bir şeylerin yolunda gitmediğinin belirtisidir buzlanma karlanma. Dondurulmuş veya dondurulmamış gıdaların için geçerli, paketlerin mutlaka arkasında içerikler içindeliler bölümünü okuyun eğer hoşunuza gitmeyen bir şeyler varsa onu da yerine bırakın. Alacağınız dondurulmuş ürünün son kullanma tarihi geçmediyse, içerigini beğendiyseniz, delik yoksa, buzlanma ve karlanma yoksa alır almaz sizde o soğuk zinciri kırmadan derin dondurucuda kullanana kadar saklayınız.

Dondurulmuş gıdaları nasıl çözdürülmesi gerekiyor?

Dondurucudan çıkarır çıkarmaz kullanabilirsiniz, yani çözmenize gerek yok. Beklettikce o sebzenin hem kalitesi bozulacak hem de kalitesi bozulacaktır. Ama et gibi çözülmesi gereken ürünleri ise jesinlikle kalorifer üstünde bırakmak veya işte sıcak suyun altında ısıtmak veya masa üstüne bırakmayı önermiyoruz. Bir kasenin içine koyup buzdolabının en üst bölümünde bekletebilirsiniz. Belki bir kaç saat sürecek onun erimesi ama eğer mikro dalganız varsa onda çözdürebilirsiniz.

Dondurulmuş Gıdalar Hakkında Bilmeniz Gerekenler-1

 

 

Dondurulmuş gıdalar hangi durumlarda tercih edilir?

Dondurulmuş gıdalar, vaktiniz olmadığında veya mevsimi olmayan sebzelerde tercih edilebilen bir üründür. Aynı zamanda bazı ürünler mesela çilek, böğürtlen gibi soğuk olarak dondurmanın yerine geçen sağlıklı alternatif ürünler dolayısı ile dondurulmuş ürünler şekeri düşük tatlı vaziveside görebiliyor. Vaktiniz olmadığında kullanabileceğiniz pratik ve taze kaldığı için de aslında sağlıklı sayılabilecek altarnatif dondurulmuş gıdalar. Genelde evde yapılması zor yada oyalayıcı olduğu için hazır dondurulmuş ürünler tercih esilebiliyor mesela pizza, patates kızartması için patates veya onun gibi ürünler tabi ki hazırlanış sırasında katkı maddeleri konuyor dolayısı ile buna bakabilirsiniz. Paketin arkasını okuyabilirsiniz her şey çok acık ve net yazıyor pakette.

Önerilen Yemek Tarifleri