Buğu Kebabı Tarifi

Buğu Kebabı Tarifi 1

Bugün de yepyeni bir tarifimiz olan Buğu Kebabı Tarifi ile sizlerleyiz. Kebabın Türk mutfağındaki yeri çok önemlidir. Ama hak ettiği yeri son yıllarda bulmuştur, günümüzde kebap restaurantlarının çoğalması ile önemi su yüzüne çıkmış durumda. Kebap tarifleri lezzetinin ve tarihi geçmişinin ve elbette sunuş şekli ile dünya mutfağındaki büyük şeflerin bile dikkatini çekmiş durumda. Kebap yemekleri yüzyıllardır içinde bulunduğu zemin ve şartlara göre pişiriliş şekli sürekli değişmiştir. Osmanlı Mutfağında kebab var mıydı?  Sorusu hep kafaları kurcalamıştır.

Kaynaklara göre Fatih döneminden beri kebap olduğu biliniyor. Yalnız farklı pişiriliş şekli olduğu düşünülüyor, domates ve biberin osmanlı mutfağına geç girdiğini biliyoruz. Kebabın yanında domates ve biber yoksa, o kebab eksik kebap olarak bakarız; ancak şartlar neyi elveriyorsa insanlar ona uyum göstermiştir çağlar boyunca. Sonuçta Kebap insanlık tarihi ile başlamış bir yemek tarifidir. Bu muhteşem lezzeti mutlaka deneyin deriz. Buğu Kebabı yaptıktan sonra yanına mutlaka pirinç pilavı tarifimizi de ekleyiniz. Salata tarifleri kategorimizden çoban salata tarifimizi veya yeşil salata tarifimiz menünüzün yanına çok yakışacaktır.

Buğu Kebabı Tarifi için malzemeler

1 Kilo kemiksiz koyun eti (kuşbaşı)
250 gram  arpacık soğan
10  Diş sarımsak
4 Adet domates
1 Tatlı kaşığı karabiber
1 Tatlı kaşığı kekik
1,5 Tatlı kaşığı tuz

kebab tarifi

Buğu Kebabı Tarifi

Öncelikle arpaçık soğanlarını soyalım. Sarımsakları soyalım, domatesleri rende yapalım.  Orta boy bir tencereye eti alalım, üzerine arpacık soğan ve sarımsakları alalım karıştıralım. Tencereyi ateşin üzerine alalım, et biraz yağlı olursa daha iyi olur.  Kısık ateşte etin rengi dönene kadar soteleyelim. Üzerine rendelediğimiz domatesi ilave edelim, karabiberi ve tuzu ilave edelim karıştıralım.

Çok kısık ateşte ağzı sıkı kapalı bir şekilde pişmeye bırakalım en az 1,5 saat pişmeli. Bu aşamada dikkat etmemiz gereken asla kapağın açılmayacak olması. Süre sonunda ocağın altını kapatalım, kapağı açmadan 20 -25 dakika buğu kebabımızı dinlendirelim. Süre sonunda kapağı açalım, kekik serpelim servise sunalım. Afiyet olsun…

Önerilen Yemek Tarifleri