Kaşar Peynirli Köfte Tarifi

Kaşar Peynirli Köfte Tarifi 1

Merhaba, güzel bir gün dileklerimizle. Bugün sizlere Kaşar Peynirli Köfte Tarifini vereceğiz. Kaşar peynirli köfte yaparken dikkat etmemiz en önemli nokta kıymanın yağlı olmaması. Kaşar peynirli köfte yağlı kıyma kullanırsak, köftenin çatlamasına ve köftenin ortaya toplanmasına neden olur. Kaşar peynirini dilimlerken biraz kalın olmasına dikkat edelim, ince dilimler yaparsak peynir arada eriyebilir.

Kaşar Peynirli Köfte fırın yemeği olduğu için göz dolduran bir tariftirde ayrıca, fırın yemekleri tencere yemeklerinden pişiriliş şeklinden dolayı daha lezzetli oluyor. Pişiriliş şeklini değiştirip mangal veya tavada da yapabilirsiniz. Ama dediğim gibi en lezzetlisi fırında pişirmekle sağlanıyor. Eğer tarifi ocak üzerinde pişirecekseniz arasına koyduğumuz peynirleri iri küpler halinde kesmenizi tavsiye ederim. Dilim halinde keserseniz bu seferde peynirlerin tavaya akması durumu doğuyor.Pirinç pilavı ile servis edebilirsiniz. Pilav tariflerinden tarifimize ulaşabilirsiniz. Yanına bol yeşillikli bir salata hiç fena olmaz salata tarifleri katagorisinden bir tane secip yapabilirsiniz. Kolay gelsin…

Kaşar Peynirli Köfte Tarifi için malzemeler

Köftelik kıyma (750 gram)

1 tane kuru soğan

Bir çay fincanı, ekmek içi

Yarım tatlı kaşığı, kekik

Yarım tatlı kaşığı, pul biber

Yarım tatlı kaşığı, karabiber

Yarım tatlı kaşığı, kimyon

Yarım tatlı kaşığı, tuz

1 Tane yumurta

100-150 gram kaşar peyniri

Kaşar Peynirli Köfte Tarifi 2

 

Kaşar Peynirli Köfte Tarifi

Soganı ayıklayıp rendeleyelim karıştırma kabına alalım  üzerine sırası ile kıymayı, karabiberi, 1 yumurtayı kıralım. Daha sonra ekmek içi ve diğer baharatları ilave edip yoğurmaya başlayalım.

Kıvama gelene kadar yoğurduğumuz köfte harcını, 2 eşit parçaya ayıralım.

Eşit ayırdığımız köfte harcının bir parçasını, fırın kabına alalım ve elimizle düzleştirelim.

Üzerine dilimlenmiş kaşar peynirini yerleştirelim.

Kaşar peynirlerinin yarısını yerleştirdikten sonra, üzerine harcın kalan kısmını elimizle bastırarak üzeri tamamen kapanacak şekilde köfte harcınla örtelim.

Kalan kaşar peynirleri köfte harcının üzerine döşeyelim.

Hazırlanan kaşarlı köfteyi yüz seksen derecelik ısıda, yirmi beş dakika pişirelim.

Sıcak servise sunalım.

Afiyet olsun…

Önerilen Yemek Tarifleri