Testi Kebabı Tarifi

Testi Kebabı Tarifi 1

Testi kebabı, et yemekleri içersinde en sevilen, en çok yapılan kebap tariflerinden biridir. Gerçek testi kebabı tarifi en önemli malzeme bol miktarda kullanılması gereken arpacık soğandır. Zira testi kebabı arpacık soğan aroması ile pişerek aromalaşır. Bunun yanında kullanacağınız et orta yağlı veya yağlı koyun eti olmalı. Zira yağsız et ile yapılan testi kebabı tatsız tuzsuz olur.

Testinin içine konularak yapılan testi kebabı biraz zaman alan meşakkatli bir et yemeğidir ancak tadına doyulmaz nefis et yemekleri arasında yer alır. Testi kebabını yaparken testinin ağzına kapatacağınız hamur için verilen ölçüden fazla veya eksik yapmayın zira bu ölçüde hazırlanan hamur yemeğin pişip pişmediğini en iyi gösteren püf noktadır. Pişme esnasında testiyi kuplarından tutarak arada bir silkelerseniz daha güzel kıvamda pişen etler olur. İşte size en güzel yemek tarifleri arasında yer alan testi kebabı tarifi.

Malzemeler
* 1,5 kilo orta yağlı koyun eti (kuşbaşı doğranmış)
* 60 adet arpacık soğanı
* 2 çorba kaşığı Sana
* Yarım çorba kaşığı salça(l kahve fincanı su içinde eritilmiş)
* 2 büyük domates(küp doğranmış)
* Tuz
* Üzerine kimyon-karabiber

Hamur için:

* l su bardağı un
* Yarım su bardağı su

Testi Kebabı

Testi Kebabı Tarifi

1. Bu yemek için, altları su testisi gibi, ağzı beş parmak kadar genişlikte özel
çömlekler vardır.Bu tür bulunmadığı taktirde, uygun başka bir çömlekte de pişirilebilir.
2. Çömleğe Sana ve etleri koyun.Yanmış mangal kömürünün ortasındaki kömürleri yanlara alarak yer açın; buraya çömleği yerleştirin.Kömür közleri,
çömleğe değecek şekilde kalır.Zaman zaman çömleğin kulplarından tutup içindeki etleri silkeleyerek, etlerin eşit pişmesini sağlayın.Kömür ateşi olmadığı zaman, fırında da pişirebilirsiniz.
3. Etlerin suyu çekilip kavrulmaya başlayınca, arpacık soğanları, domates, salça ve tuzu ekleyin; karışması için silkeleyin.
4. Un ve suyu karıştırarak, kulak memesi kıvamında bir hamur hazırlayın.Çömleğin ağzını bir bezle bağlayıp, etrafını hamurla sıvayın.Yine ateşe oturtun.
5. Bu ateşte, 50-60 dakika kadar, zaman zaman silkeleyerek pişirin.Ateşten alıp 20 dakika dinlendirin.Hamurla sıvanan ağzı açıp, hamurunu çıkartın.Kebabın üzerine kimyon ve karabiber serpip servis yapın.

PÜF NOKTASI:

Testi Kebabı pişerken, et ve sebzelerin güveçte yapışmamaları için, arada bir kulplarından tutup silkeleyin.Çömleğin ağzındaki hamur pişince, içindeki yemek de pişmiş demektir.

 

BAŞKA BİR TESTİ KEBABI TARİFİ:

Malzemeler

* 2 kg. kuşbaşı et

* 3 adet soğan

* Yeterince tuz

Testi Kebabı

Yemek Tarifi
Yörede bu kebap için bir kilodan 10 kiloya kadar et testileri vardır.Testinin içine yıkanmış kuşbaşı etler konur.Doğranmış soğan ilave edilir.Testinin ağzı yağlı kağıtla kapatılıp fırına verilir. Testi kokmaya başlayınca kebap pişmiştir.

Önerilen Yemek Tarifleri