Yoğurt Çorbası Tarifi

Yoğurt Çorbası Tarifi 1

Denenmiş çorba tarifleri ile derlediğimiz sitemizde, bugün yine size en çok yapılan çorba tarifleri içinde yer alan yoğurt çorbası tarifi vereceğiz. Hem besleyici bir çorba, hem de çok lezzetli. Zor gibi görünse de aslında yoğurt çorbası benim için kolay çorba tarifleri arasında yer alır. Yoğurt çorbası, tüm dünyaya tanıttığımız yoğurt ile yapılabilecek en lezzetli tariflerden birisidir. Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmış her bireyin mutlaka tüketmesi gereken çorbalar, ayrıca küçük yaşlarda sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması adına alıştırılması gereken yemekler arasındadır. Çorbaların sayısız faydaları, geçmişten günümüze onları sofraların baş tacı yapmış, tüm yemeklerden önce sofralarda çorbalara yer verilmiştir.

Diyette olanlar için, harika bir sunum Yoğurt çorbası tarifi, kolay çorba tarifleri içinde sayılabilecek en güzel çorba tariflerinden biri. Yoğurt çorbası hem yaz mevsiminde hem kış mevsiminde yapılabilen bir çorba tarifi. Soğuk yoğurtlu çorba dediğimiz çorba tarifi özellikle sıcak yaz akşamlarının en güzel çorbası olarak bilinir. Ortalama 10-15 dakika pişme süresi ile en fazla 20 dakika da hazırlayacağınız yoğurt çorbasını, servis ederken bol kuru nane ile süsleyebilirsiniz. Yoğurt çorbası, çorba neden kesilir sorununu en çok yaşadığımız çorbadır aslında. Çorba terbiyesi hazırlandıktan sonra çorbanın içine katarken yavaş yavaş katar ve sürekli çorbayı karıştırırsanız ve tuzu en son yoğurt çorbası piştikten sonra eklerseniz, aslında çorbanın kesilmesi gibi bir sorun yaşanmıyor. Kolay çorba tarifi arayanlar için bu yoğurt çorbası tarifi dahil yemek tarifleri sitesi olarak size bir çok denenmiş resimli çorba tarifleri derlerdik. Buyurun yoğurt çorbası tarifine.

Yoğurt Çorbası Malzemeleri

4 çorba kaşığı pirinç
7 bardak su
1 su bardağı yoğurt
1 yemek kaşığı un
1 tane yumurta
Tuz
Nane

Yoğurt Çorbası Tarifi 2

Yoğurt Çorbası Nasıl Yapılır

Orta büyüklükte bir tencerede 7 bardak suyu kaynatalım. Suyumuz kaynadıktan sonra 4 bardak pirinci suyun içine ekleyelim. Pirinçler pişerken, bir kaba aldığımız 1 tane yumurtayı, 1 yemek kaşığı un ve 1 su bardağı yoğurt ile karıştıralım. Hazırladığımız karışımı pirinçlerin pişmesi ile birlikte, tencereye ekleyelim. Karıştırarak pişirirken, bir miktar kuru naneyi de ekleyelim. Tüm malzemeleri bir araya getirdiğimiz tenceremizi, ocakta pişmeye bırakmak yerine sık sık karıştıralım. Yaklaşık olarak 10 dakika karıştırarak pişirdikten sonra bir miktar tuzunu da ekleyerek ocaktan alalım. Mis gibi kokular tüm eve yayılırken, akşam yemeğinde sofranızı ve sevdiklerinizin damaklarını şenlendirecek yoğurt çorbası artık servise hazır.

İKİNCİ TARİF:

Yoğurt Çorbası Tarifi için malzemeler

malzemeler
150 gr. yarma (aşurelik)
buğday
150 gr. yoğurt
100 gr. kuru fasulye
Nane Tuz

Yoğurt Çorbası

Yoğurtlu Çorba Yapılışı

Bir gece evvelden buğday ve fasulyeyi ıslatalım. Suyu­nu değiştirip iyice pişinceye kadar haşlayalım. Suyunu çektik­ten sonra soğumaya bırakalım. Soğuyunca yoğurt ile karıştırıp nane ilave edelim.

Not:Bu çorbayı sıcak içmek isterseniz yoğurt ile karıştırdığı­mız çorbayı bir yanda bekletelim. Bir küçük doğranmış kuru soğan, azıcık yağ ile çevirip bir kaşık salça ilave ederek kavurmaya devam edelim. Suyunu ekleyip buğ­day çorbasını ilave edelim. 20 dakika daha pişirip en son reyhan otu ekleyelim.

Önerilen Yemek Tarifleri