Domates Çorbası Tarifi

Domates Çorbası Tarifi 1

Domates çorbası, özellikle yaz günlerinin en güzel çorba tarifi. Aslında ben kış günlerin de yaz aylarından hazırladığım şişe domateslerle de domates çorbası yapmaya bayılırım. Ben domates çorbası yaparken domatesleri iyice kavururum. Zira her ne kadar domates çorbasını sevsem de domatesin çiğ kokusunu çorba içinde sevmiyorum. En güzel çorba tarifleri ile derlediğimiz sitemizde bugün de size domates çorbası tarifini aktaracağız.

Domates çorbası, sofralarda birçok çeşitte tüketilen domatesin dönüştüğü en lezzetli hallerinden birisidir. Her yemek masasında yeri daima hazır olan çorbalar; birçok malzemeyi bir araya getirmesi açısından besleyici özellikleri ile tüm uzmanlar tarafından önerilmektedir. Çorbalar sayesinde vücudun alması gereken sıvı miktarı da önemli ölçüde karşılanmaktadır.

Domates Çorbası Malzemeleri

5 tane domates
5 büyük fincan su
1 çorba kaşığı salça
2 çorba kaşığı sıvı yağ
2 çorba kaşığı süt
2 çorba kaşığı un
Göz kararı tuz

Domates Çorbası Tarifi 2

Domates Çorbası Nasıl Yapılır

Domates çorbası ile sofralarımızı şenlendirmek için öncelikle tencereye aldığımız 2 çorba kaşığı unu, 2 çorba kaşığı sıvı yağ ile kavuruyoruz. Un ile yağ tencerede kavrulurken, domatesleri rendeliyoruz. Rendelediğimiz domatesler ile birlikte 1 çorba kaşığı salçayı da tencereye de ekliyoruz. Unun topaklanmaması için sürekli karıştırmaya dikkat ediyoruz. 5 büyük fincan suyu da ekleyerek sürekli karıştırmaya devam ediyoruz. Koyulaşmaya başlayan çorbamızı bir taşım daha kaynattıktan sonra tuzunu ve 2 çorba kaşığı sütü de ekleyerek servise hazır hale getirelim. Domates çorbası, en güzel rendelenmiş kaşar peyniri ile taçlandırılacağı için, kaşar peynirini de unutmayalım.

İKİNCİ TARİF:

Bugün tarifini vereceğimiz Domates çorbası, çorba tarifleri arasında yaz kış en çok yapılan çorba tarifi aslında. Yazın taze domateslerle yaptığımız, kışın şişe domateslerle yaptığımız hem besleyici hem pratik çorba tarifleri arasında yer alan domates çorbası, sabah kahvaltısı içinde akşam yemeği içinde en sevilen çorba tarifi. Domates çorbası yaparken ben en çok çorbanın içine katılan unun topaklanmamasına dikkat ederim.

Çorbada unun topaklanmaması için, çorba ocakta kaynarken ayrı bir kasenin içine unu ve çok az suyu koyup iyice çırpın ve ardından çorba tenceresi içine unu su karışımını yavaş yavaş akıtırken bir elinizle de çorbayı hızlıca karıştırın. Bu şekilde hiçbir çorba un topaklanması sorunu yaşamaz. Unu asla kaynayan çorbanın içine direk atmayın çünkü bu şekilde ne kadar karıştırırsanız karıştırın un asla dağılmaz. Yemek tariflerinin baş tacı olan çorba tarifleri için sitemizdeki diğer denenmiş çorba tarifleri sizi bekliyor. Şimdi de domates çorbası nasıl yapılır diye soranlar için buyrun tarifimiz.

Domates Çorbası Tarifi için malzemeler

5 tane domates

2 çorba kaşığı, sıvıyağı

5 çay fincanı su

2 çorba kaşığı süt

1 çorba kaşığı salça

2 çorba kaşığı un

Tuz

Domates Çorbası Nasıl Yapılır

Domates Çorbası Yapılışı

Öncelikle, tencereye sıvı yağı ve unu alalım hafif kavuralım. Daha sonra salçayı ve rende yaptığımız domatesleri ilave edelim karıştıralım. Unun topaklanmamasına dikkat edelim,

5 çay fincanı, suyu ilave edelim, sürekli karıştırarak pişirelim, Koyulaşınca bir iki taşım kaynatıp ocaktan alalım. Servis yapacağınız zaman süt ve tuzunu katalım.
Arzu ederseniz üzerine, rende kaşar peyniri serperek servise sunabilirsiniz.

Kolay çorba tarifleri arayanlar işte sizler için derlediğimiz hem lezzetli hem de pratik çorba tarifi olan domates çorbası artık ikram edilmeye hazır, afiyet olsun.

BAŞKA BİR DOMATES ÇORBASI TARİFİ

Malzemeler
1 kg domates (koyu kırmızı)

2 çorba kaşığı un

1 su bardağı süt

3 çorba kaşığı sıvı yağ

Biraz kaşar rendesi

6 bardak su

Tuz

Sütlü Domates Çorbası, Sütlü Domates Çorbası Resmi Fotosu

 

Domates Çorbası Tarifi

Domatesleri dikkatlice rendeleyelim. Diğer yanda bir tencereye (teflon bir tencere tercih edilir) unu koyup birazcık unu kavuralım. Domates rendesini ilave edip biraz daha çevi­relim. Yavaş yavaş suyunu aktaralım. Ancak topak topak ol­mamasına dikkat edelim. (Eğer topaklanır ise bir el blenderin-den yardım alabiliriz.) Sıvı yağı da ekleyip 15-20 dakika pişi­relim. Sütü ilave edip 5 dakika daha pişirelim. Servis yaparken üzerine rendelenmiş kaşar peyniri koyalım.

Not:Kışın bu çorbayı yapmak istersek 1-2 adet domates ve renk vermesi için 1-2 kaşık domates salçası kullanabiliriz.

Önerilen Yemek Tarifleri