Sos Yapmanın Püf Noktaları

Sos Yapmanın Püf Noktaları 1

Mutfakta sosların rolü geniş bir yelpaze gibidir, makarna tariflerinden, salata tariflerine, et yemeklerinden, pasta tariflerine tadına tat katar. Bu lezzeti yakalamak için bazı püf noktalar vardır elbet. Bu yazımızda Sos Yapmanın Püf Noktalarından bahsedeceğiz.

-Sosunuz sulu olursa, bir kapta un ve nişastayı az su ile karıştırıp sosunuza ilave ederseniz, kıvamlı bir sos yapabilirsiniz.
– Hardal ve şeker domates sosunuzun lezzetine lezzet katacaktır.
Beşamel sosunuzun daha lezzetli olmasını isterseniz, ocaktan almadan hemen önce nane, çekilmiş ceviz veya adaçayı eklerseniz sonuş mukemmel oluyor.
– Ocaktan aldıktan sonra sosun üzerinde oluşan tabakanın olmaması için, üzerine yağlı kağıt ile örtebilirsiniz.
Çikolata sosu yapıyorsanız, çikolatanın kokusunun daha bariz olmasını istiyorsanız içine küçük bir miktar tuz eklerseniz kokusu daha keskin olacaktır.
– Yine çikolata sosunun içine, biraz kahve eklerseniz tadı daha lezzetli olacaktır. Sosun içine katacağınız tereyağ da parlak bir almasına sebeb olacaktır.
Mayonez yaptınız ancak sos kesilirse, hemen atmayın içine ayrı bir kapta bir yumurta sarının üzerine 2 damla sirke koyarak çırpın, mayonezin içine katıp karıştırın kesilen mayonezinizi çöpe atmaktan kurtarın.
– Mayonez bana biraz ağır geliyorsa, içerisine katacağınız yoğurt daha hafif olmasına neden olacaktır.
– Mayonezin içerisine katacağınız susam yağı, daha uzun süre dayanmasını sağlayacak.

sos yapmanın püf noktaları kopya
– Mayonezin içerisine katacağımız yumurtaları soğuk kullanmayınız, oda ısındaki yumurtaları kullanınız.
– Etleri lezzetlendirmek için, bir kapta süt, soğan suyu, zeytinyağını karıştırıp etlerinizin üzerine dökelim, mümkünse bir gün bekletin. Tadı muhteşem olacaktır.
Tavuk eti için, ince doğradığımız soğanı bir kaba alın, üzerine süt, dövülmüş sarımsak, sıvı yağ, sirke ve kekiği karıştıralım daha sonra tavuk etlerinin üzerine dökelim etlerin her yerine gelmesini sağlayalım. Hazırladığımız marinatta bir gece bekletin, sonuç mükemmel olacaktır.
– Eğer hazırladığınız sosların topak topak olmasından şikayetçi iseniz, çatalın ucuna çiğ patates takıp öyle karıştırınız.
– Sosunuzun içine süt, yoğurt veya krema koyacaksanız, malzemeyi ekledikten sonra kaynatmayınız. Eğer sızma yoğurt kullanacaksanız kaynatmanızda bir sakınca olmayacaktır.
Napoliten sos yapacaksanız sabırlı olmanız gerekiyor, kısık ateşte pişirilmesi gerekiyor.
– Sosu sıcak servis etmek istiyorsanız, bir tencereye kaynar su koyalım, üzerinede sos kasesini oturtalım. Bu şekilde uzun süre sıcaklığını muhafaza edecektir.
– Sosu madeni kaşık yerine tahta kaşık ile karıştıralım. Zira madeni kaşık çabuk ısınacağı için sosa ısısını geçirek ve sosun bozulmasını sağlayacaktır.

Önerilen Yemek Tarifleri