Sandal Köfte Tarifi

Sandal Köfte Tarifi 1

Merhaba değerli takipçilerimiz, Sandal Köfte Tarifi ile sizlerleyiz. Ramazanda konuklarıma iftar sofrasında yaptıgım hayli beğeni alan bu tarifi yılbaşı akşamı içinde yapmayı düşünüyorum. Yanına patates püresi ve pirinç pilavı ile sunum yapacağım. Kıymasını az yağlı almaya dikkat edin, yağ oranı yüksek olursa sandal köfteleriniz dağılma yapabilir. Köftelerin içine koyulan bayat ekmek için ben, kalan ekmekleri fırınlıyorum, daha sonra ufalıyor ve tek yapımlık şekilde paketliyorum buzlukta donduruyorum. Bu şekilde bozulmalarını önlemiş oluyorum, hem de bayat ekmeklerini değerlendirmiş oluyorum. Bazen çöpe atılmış ekmekleri görünce içim acır, o kadar emek verilerek un haline gelen daha sonra verilen bir dizi emekle sofralarımıza gelen ekmeği çöpe atmak çok üzücü ve nankörlük olarak geliyor. Sizlerde bilinçli tüketici olun, hiç bir şey yapamıyorsanız geri dönüşümlerinde faydalı olmaya çalışın.  Ana yemek olarak size gurur verecek Sandal Köfte Tarifini ister davet yemeklerinizde konuklarınıza isterseniz akşam menünüze alın sevdiklerinize hazırlayın, ne yaparsanız yapın yaparken içine sevginizi katmayı unutmayın. Sevgi ile, afiyet olsun.

Sandal Köfte Malzemeler

Köftesi malzemeleri
1 kilo kıyma (az yağlı)
1 tane soğan (kuru)
1 adet yumurta
Bayat ekmek (1 dilim)
Tuz, karabiber, pulbiber

İç malzemeleri için
10-11 adet, mantar
1 tane soğan (kuru)
Sivribiber (1 tane)
Domates (1 tane)
Tuz, karabiber, kekik, sıvıyağ, kekik

sandal köfte tarifi resmi_n

Sandal Köfte Tarifi

Öncelikle kötesini hazırlayalım, bunun için soğanı rendeleyelim üzerine kıymayı alalım, sonra sırası ile baharatlarını tuzunu ve 1 yumurtayı kıralım. Yoğurmaya başlayalım, iyice özleşene kadar yoğuralım. Yoğurduğumuz kıyma harcından cevizden biraz büyük parçalar koparalım elimizde yuvarlayalım yumurta gibi oval şekiller yapalım tepsiye dizelim. Tam ortasını sandal gibi oyalım, tüm köfteler aynı sandal şeklinde actıktan sonra 180 derecelik ısıda köfteleri pişirelim.
Biz bu arada mantar setesini yapalım, mantar sote için bir tavaya yağ alalım ısınınca içine soğradığımız yemeklik soğanları ilave edelim ve soteleyelim. Üzerine doğradığımız bierleri ilave edelim biberleri soteleyelim. Üzerine doğradığımız mantarları ilave edelim soteleme işlemine devam edelim. Doğradığımız domatesi ilave edelim domates suyunu salıp çekene kadar pişirelim. Mantar soteyi ocaktan almadan önce baharat ve tuzunu ilave edelim.
Köfteler pişince fırından çıkaralım, oyuklara yeteri kadar mantar sote koyalım, üzerine rende kaşar peynir serpelim tekrar fırına sürelim. Üzerindeki kaşar peynirler eriyince fırından çıkaralım. Servise sunalım, afiyet olsun bereketli sofralarınız olsun.

Önerilen Yemek Tarifleri