Ekşili Köfte, Ekşili Köfte Tarifi | Oktay Usta Resimli Yemek Tarifleri Ekşili Köfte, Ekşili Köfte Tarifi
1 yıl önce
10.453 kez görüntülendi


Ekşili Köfte Tarifi

Antep yöresine has bir yemek tarifi olduğu söylense de hemen hemen her yörede farklı bir uygulaması bulunan ve sadece malzemelerde ufak değişiklikler gözlemlediğimEkşili Köfte Tarifisizler için seçtiğim bugün ki menümüzün ismi …

Ekşili Köfte ile akşam menümüz de ayrıca birçorbaeklemenize gerek kalmayacak. Sulu ekşili köfte tarifimiz sayesinde hem et yemeği hem de çorbayı bir arada tüketme şansına sahipsiniz bayanlar.Ayrıca ağlık açısından da oldukça isabetli bir akşam yemeği seçimidir. Ekşili köftemenüsünün yanına size önerebileceğim pilav tarifi iseŞehriyeli Pilav Tarifi. yöresel ve en yeni tariflerin adresi E-Tariflerden ayrılmayın kolay gelsin bayanlar…

Ekşili Köfte Malzemeler 

400 gr kıyma
1 tane, soğan
1 tane , havuc
1 tane, patates
bir miktar, maydanoz
1 çay bardağı, pirinç
1 tane yumurta
tuz,karabiber

terbiyesi için:
1 cay fincanı, yoğurt
1 tane limon
2 yemek kaşığı, un
su
üzeri için:
1 yemek kaşığı, tereyağ
nane
pulbiber

Ekşili Köfte Tarifi

Ekşili Köfte Tarifi

Öncelikle köfteyi hazırlayalım, bunun için karıştırma kabına kıymayı alalım. Sonra sırası ile rende soğanı, pirinçi, yumurta, tuz ve karabiberi alalım ve yoğuralım.
Kıvama gelen, köfte harcından, ceviz büyüklüğünde parçalar koparılıp yuvarlak köfteler hazırlayalım. Köftelerin kara suyunu almak için sıcak suya atıp hemen cıkaralım.
Tencereye, su alalım, kaynayınca köfteleri ilave edelim, üzerine küp doğranmış patates ve havucu ilave edelim, kaynamaya bırakalım.
Biz bu arada köftenin terbiyesini hazırlayalım, bunun için çukur bir kaseye unu, yoğurdu ve limon suyunu alalım iyice cırpalım.
Pişen köftelere, terbiyeyi katalım, önce hazırladığımız tebiyeye soğuk su katıp karıştıralım, sonra köftenin suyundan katalım karıştırıp, tencereye ilave edelim. Terbiyeyi ilave ettikten sonra birkaç dakika pişmeye bırakıp, ocaktan alalım. Diğer tarafta küçük bir tavaya tereyağını alıp eritelim, nane ve pulbiberi ilave edelim hafif yakalım, ocaktan alalım.
Hazırladığımız tereyağlı sosu tencereye dökelim karıştıralım. Ekşili Köfte servise hazırdır. Afiyet olsun.

Ekşili Köfte Tarifinin Bağlı Olduğu Yemek Tarifleri Kategorileri
«
Ekşili Köfte Tarifi İçin Yazılmış Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Ekşili Köfte Tarifi İçin Yorum Yaz

Yukarı Çık