Portakal Reçeli Tarifi

Portakal Reçeli Tarifi 1

Merhaba sevgili takipçilerimiz bugün Portakal Reçeli Tarifini vereceğiz. Portakal reçelini yaparken dikkat etmemiz gerekenleri sıramamız gerekirse, ilk sırada kalın kabuklu portakal seçmemiz gerektiğini belirtelim.Kabuğunu mümkün olduğunca beyaz kısmını bırakarak, turuncu kısmını soymaya çalışmalıyız. Soyduğumuz portakal kabuklarını haşlamamız gerekiyor haşlamamızın nedeni acı suyunun çıkması.

Şeker ve su miktarını iyi ayarlamak gerekiyor, mümkün olduğunca kısık ateşte köpüklerini sık sık alarak kıvama gelince oda sıcaklığına gelene kadar bekleyip, sonra kavanozlara dolduralım. Buzdolabında veya güneş görmeyen bir yerde saklayalım.
Bugünkü tarif önerilerimiz, Sebze Yemekleri kategorisinden Etli Yaprak Sarması Tarifi güzel bir seçenek olacaktır. Hamur işleri kategorisinden nefis Fırın Makarna Tarifi önerebiliriz. Akşama tatlıda yapmak istiyorum diyorsanız, Tatlı Tarifleri Kategorisinden Kadayıf Dolması Tatlısı Tarifi ile sofranızı ve gönülleri şenlendirin deriz. Kolay gelsin.

Portakal Reçeli için Malzemeler

1 kilo, toz şeker
6 tane portakal
4 çay fincanı su
1tane, limon
Portakal reçeli

Portakal Reçeli Tarifi

Portakalları, yıkayalım dilim dilim kabuklarını ayıralım, bir yorgan iğnesine iplik geçirelim portakal kabuklarını dizelim ipe. Bir tencereye, su dolduralım kaynatalım, kaynayan suya, ipe dizdiğimiz portakal kabuklarını ilave edelim kaynatalım acı suyunun çıkmasını sağlayalım. Diğer tarafta, tencereye şekeri alalım, üzerine suyu ilave edip karıştırarak kaynamasını bekleyelim, kaynayan suya haşlanmış olan portakal kabuklarını alalım. Kıvama gelene kadar kaynatalım, ocaktan indirmeden 4 dakika önce, limon suyunu ilave edelim. Ocaktan indirelim, ılınınca kavanozlara alalım. Afiyet olsun.

Önerilen Yemek Tarifleri