Kadayıf Dolması Tatlısı Tarifi

Kadayıf Dolması Tatlısı Tarifi 1

Bugün sizlere Kadayıf Dolması Tatlısı Tarifini vereceğiz. Eğer tatlınızın başarılı olmasını istiyorsanız yaş kadayıfının taze olmasına dikkat etmemiz gerekir. İçine ilave ettiğimiz tereyağla çok iyi yoğrulmalı, kadayıfı fırından çıkarınca şerbeti vermeden mutlaka birkaç dakika soğumaya bırakılmalı. Şurubun tamamen soğuk olması gerekiyor, eğer hamurlaşmamasını istiyorsanız asla üzerini örtmeyiniz. Şurup döküldükten sonra en az 15 dakika dinlendirilmeli, sonra servise sunulmalı.

Bu pratik Kadayıf Dolması Tatlısı Tarifini sevdiklerinize yapmanızı öneririz. Diğer Tatlı Tariflerimiz için Tatlı Tarifleri Kategorimizi tıklamanız yeterli olacaktır, yüzlerce tarif arasından mutlaka size hitap eden bir tarif bulacaksınızdır.

Kadayıf Dolması Tatlısı Malzemeleri

500 gram, yaş kadayıf
3 çorba kaşığı, tereyağ
200 grami yeşil fıstık
Şerbeti için
5 su bardağı, su
5 su bardağı, şeker
1 çorba kaşığı, limon suyu

kadayıf sarması tarifi resmi

Kadayıf Dolması Tatlısı Tarifi

Öncelikle yaş kadayıfı bir tepsinin içine alalım, üzerine eritip soğuttuğumuz tereyağını yavaş yavaş gezdirerek tereyağın bir kısmını ayırarak kalan yağı döküyoruz. Daha sonra tereyağını iyice emmesi için elimizle kadayıflara yedirmeye çalışıyoruz. Tereyağla karıştırmış olduğumuz kadayıflardan bir parça koparıyoruz tatlı tabağına yerleştiriyoruz. Baş kısmına 1 yemek kaşığı yeşil fıstık koyuyoruz, çok yavaş bir şekilde tıpkı yağrak sarar gibi sarıyoruz. Sarmış olduğumuz kadayıfımızı fırın tepsisine yerleştiriyoruz, sarmış olduğumuz kadayıfların üzerine kalan tereyağınımızı her yerine gelecek şekilde tepsideki kadayıf sarmalarının üzerine döküyoruz. Kadayıf sarmalarını önceden ısıtılmş 180 derecelik fırında 35-40 dakika kızarana kadar pişirin.
Kadayıf sarmamız fırında kızarırken, biz şerbetini hazırlayalım. Bunun için bir tencereye su alalım, üzerine şekeri ilave edelim kaynatmak için ocağa koyalım, şurubumuz kaynamaya başladıktan sonra limon suyunu dökelim yaklaşık 5 dakika sonra şurubu ocaktan alalım. şerbeti soğuması için serin bir yere alalım.
Kadayıf kızarınca fırından alalım, ilk sıcaklığı çıkınca üzerine soğuk şerbeti dökelim. 15 dakika sonra tatlı servise hazırdır.

Başka bir tarif

Kadayıf Dolması Tatlısı Malzemeleri
Bulamacı:
yarım çay bardağı süt su karışımı
2 yumurta

Ana malzeme:
1 su bardağı ceviz içi
250 gram tel kadayıf

Şerbeti:
3 su bardağı toz şeker
3 su bardağı su
Kadayif Dolmasi tatlisi

Kadayıf Dolması Tatlısı Tarifi

Kadayıftan bir parça koparıp avuç içi kadar didikleyin. İçerisine dövülmüş ceviz ekleyin ve sarın. Sarma işleminde yarıya gelince kenarları içeri kıvırın. Bir yandan yumurtayı çırpın ve su süt karışımını ekleyin. Kadayıfları bu bulamaca batırın hafifçe. Kızgın yağda kızartın. Hazırlanıp soğutulan şerbete atıp biraz bekleyin ve servis tabağına alın.

Önerilen Yemek Tarifleri