Paskalya Çöreği Tarifi

Paskalya Çöreği Tarifi 1

Paskalya Çöreği Tarifi yaparken dikkat etmeniz püf noktaları, öncelikle mayalanma süresi çok önemli yaş yada kuru maya kullanabilirsiniz ama sıvı malzemelerinizden bir mutlaka ılık olması lazım. Mesela süt veya suyun ılık olması lazım ki mayalanma sürecinizin çabuk olması hem de hamur daha güzel kabarsın diye. Mutlaka 1 saat tabii bu havanın ısısı mayalandırdığınız yerin önemi çok çok önemli ama ne olursa olsun siz 1 saat hamuru bütün bir halde bekletmelisiniz. Bekletme süresi sonunda hamura şekil verdikten sonra tekrar 20 dakika daha bekletmelisiniz. Bu çörekler çok büyük olur. Daha küçük olsunlar ister­sek hamurları daha çok parçaya ayırıp saç örgüleri hazır­layabiliriz. Yazılan püf noktalara dikkat edersek çok güzel Paskalya Çöreği Tarifi uygulayabilirsiniz. Şimdi tarifimizin malzeme listesine ve yapılışına gecebiliriz. Kolay gelsin.

Paskalya Çöreği Tarifi Malzemeleri

250 gr. un
1 çorba kaşığı margarin
5 çorba kaşığı pudra şekeri
1 çay bardağı ılık su
2 çay bardağı mahlep
1 kahve bardağı maya
1 kahve bardağı çekilmiş fındık
1 fiske tuz
3 yumurta

Paskalya Çöreği

Paskalya Çöreği Nasıl Yapılır 

Hamuru hazırlamak için karıştırma kabına unu eleriz. Ortasını açıp mayayı koyarız. Yarım bardaklık su ile mayayı ezip 15-20 dakika üre oluşmasını bekleriz. 2 yumurtayı, yağı, pudra şekerini, mahlebi, tuzu ve kalan suyu ekleyip kulak me­mesi yumuşaklığında hamur elde edene dek yoğururuz.

Üze­rini örtüp ılık bir yerde 1 saat daha dinlendiririz. Her parçayı 3 parçaya daha ayırıp her birinden uzun çubuklar oluştururuz.  3 çubuktan saç örgüsü şeklinde örgü şekli oluş­turun 20 dakika daha bekletelim. Yağlı kâğıt serilmiş fırın tepsisine alıyoruz. Üzerlerine yu­murta sarısı sürüp 180° fırında 30-35 dakika pişiririz.

Önerilen Yemek Tarifleri