Fıstıklı Kadayıf Tatlısı Tarifi

Fıstıklı Kadayıf Tatlısı Tarifi 1

Merhaba değerli, E-Tarifler takipçileri, Fıstıklı Kadayıf Tatlısı Tarifi ile sizlerleyiz. Tarife geçmeden önce yapımı ile ilgili önerilerimiz olacak. Seçtiğiniz kadayıfın ince telli olmasına özen göstermelisiniz, ince kadayıfı terçih etmemizin sebebide daha kıtır ve daha lezzetli bir tatlı yapmak için. Fıstıklı Kadayıf yapımında malzemelerin taze olmasına özen göstermeliyiz. Çünkü bayat malzemelerle istediğimiz sonucu elde edemeyiz, bayat bir yeşil fıstık kullanırsanız tatlınızın tadı bozulacaktır. Dikkat etmemiz bir diğer noktada tatlımızın şerbeti, şerbeti gereğinden fazla kaynatmanız kalın bir şurup olacağı için tatlının şerbetini çekmemesine neden olacağına, yada gereğinden az kaynatmanız tatlımızın hamurumsu bir hal almasına neden olacağı için verilen süreye sadık kalmanızda yarar var. Şerbetin soğuk, tatlının sıcak olması gerekiyor. Buradan değindiğimiz konulara dikkat ederseniz lezzetli ve güzel görünümlü Fıstıklı Kadayıf Tatlısı Tarifine ulaşabilirsiniz. Hamur işi tarifleri kategorimizden Su Böreği Tarifini denediniz mi?  Yapımı çok kolay olan böreği denemenizi öneririz. Köfte tarifleri kategorimizden Mercimekli köfte en çok tıklanan tariflerimiz arasında yer alamaktadır, önerimizdir. Kolay gelsin..

Fıstıklı Kadayıf Tatlısı Tarifinin Malzemeleri

750 gram, tel kadayıf
4 su bardağı (375 gram) çekilmiş antep fıstığı
375 gram, tereyağ

Şerbeti için
4 su bardağı, şeker
4 su bardağı, su

fıstıklı kadayıf tatlısı tarifi kopya

Fıstıklı Kadayıf Tatlısı Tarifi

Tatlımıza başlamadan önce şerbetini hazırlayalım, Bir tencereye şeker ve suyu alalım, şerbeti karıştırarak kaynatana kadar ocakta bekletelim, kaynadıktan sonra yaklaşık 3-4 dakika daha kaynatıp ocaktan alalım. Bir tencereye tereyağını alalım eritelim, kadayıfları alalım, didikleyerek birbirinden ayıralım.

Ayırdığımız tel kadayıfları kesme tahtasının üzerinde 4-5 cm uzunluğunda keselim. Kestiğimiz tel kadayıfları büyükçe bir kaba alalım, Erittiğiniz tereyağın üzerinde beyaz köpükleri alalım, erittiğimiz tereyağını yavaş yavaş kadayıfların üzerine dökelim kadayıfımızı karıştırarak tereyağını emmesini sağlayalım. Yağladığımız kadayıfı kullanacağımız fırın kabına yerleştirmeye başlayabiliriz, her yerinin eşit yayılmasına özen göstererek kaba yayalım. Yarısını yaydıktan sonra üzerine kalın bir şeyle bastırarak ezilmelerini sağlayalım kadayıfların.

Bastırma işlemi bittikten sonra irice çekilmiş fıstıkları eşit bir şekilde yayalım. Kalan kadayıfları fıstıkların üzerine eşit bir şekilde yayalım. Fıstıkların üzerine kadayıfları yaydıktan sonra yine üzerine bastırarak kadayıfları bastıralım. Fıstıklı kadayıfı 200 derecelik ısıtılmış fırında üzeri kızarana kadar yaklaşık 35-40 dakika pişirelim.
Kadayıfımız piştikten sonra şerbetini verelim. 15-20 dakika şerbetini çekmesini bekleyip servise sunabilirsiniz. Afiyet bal şeker olsun…

 

Önerilen Yemek Tarifleri