Biber Dolması Tarifi

Biber Dolması Tarifi 1

Merhaba, Biber Dolması Tarifi ile sizlerleyiz, Size verdiğimiz tarifte soğanları hafif soteliyoruz, eğer malzemeleri çiğden koyarsak soğanlar acılığını veriyor bu da zeytinyağlı yemeğe asla yakışmıyor. Çiğden koyanlar da olabilir fakat her şeyin üslubu vardır. Ve ısrarla diyorum ki zeytinyağlı yaptığımız hiç bir şeye sert bir acılık verecek hiç bir baharatı kullanmayınız.

Tadı ortada olmalı ne tuzlu, ne de tatlı bu çok önemlidir, hatta şeker oranını biraz daha hissetmelisiniz. Yaptığım zeytinyağlı yemeklerden en çok biber dolmasını yapmayı severim, çünkü bireysel yapabileceğim bir tariftir. Ama yaprak sarması ekip işidir ve genelde biz E-Tarifler ekibi olarak beraber yaparız. Biber Dolması yapımı kolay, iç malzemesini layıkı ile yaptıktan sonra, sadece hazırladığınız biberlerin içini doldurmak kalıyor.

Her gün kategorilerimize yeni tarifler ekleniyor farkındamısınız? Ana menünüz için  sebze yemekleri tarifleri kategorimizden yardım alabilirsiniz. Yemek tarifleri kategorimizden yeni salata tarifleri bulmanız mümkün. Makarna tarifleri için makarna kategorimizi tıklamanız yeterli. Şerbetli tatlılar için tatlı tarifleri kategorimizi gözden geçirin deriz ( yeni tarifler eklendi) Gözümüzün nuru çocuklarımız için pizza tarifleri alabilir onlara sürpriz yaparak yüzlerini güldürebilirsiniz.

Biber Dolması Tarifi için malzemeler

Yedi tane soğan
On iki tane dolmalık biber.
4 çeyrek bardak zeytinyağı
3 fincan pirinç,
2 kaşık antep fıstığı
5 domates
2 kaşık kuş üzümü
2 kaşık çam fıstığı
1 demet dereotu
3 kaşık tozşeker

biber-dolması

Biber Dolması Tarifi

Soğanları İnce ince doğrayıp 1 çeyrek bardak Zeytin­yağında kavurun, 3 fincan pirinç, 2 kaşık antep fıstığı ka­tın, bir süre daha kavurun. Bundan sonra içine ince doğ ranmış domates, iki kaşık kuş üzümü, iki kaşık çam fıs­tığı, 1 demet dereotu, 3 çeyrek kaşık tozşeker, bir bardak tuzlu su katın. 15-20 dakika pişirin. Hazırlanan bu içi önceden hazırlanmış dolmalık biberlere doldurun. 3 çey­rek bardak zeytinyağı koyup pişirin. Soğuduktan sonra servis yapın. Diğer Dolma Tarifleri

BAŞKA BİR TARİF

Malzemeler.

* Yarım kg dolmalık biber
* 250 gram kıyma
* l avuç pirinç
* l adet soğan(incecik doğranmış)
* 2 adet domates(enine dilimlenmiş)
* l çorba kaşığı salça(l kahve fincanı su içinde eritilmiş)
* Yarım demet maydanoz(ince kıyılmış)
* l çorba kaşığı Sana
* Tuz, karabiber

Etli Biber Dolması

Biber Dolması Nasıl Yapılır

1. Dolma içini hazırlamak için, kıymanın içine soğan, pirinç, maydanoz, tuz, biberi katıp iyice karıştırın.Sert olmaması için azıcık suyla sulandırıp kullanıma hazırlayın.
2. Biberleri yıkayıp, sap kısmının yarım cm. aşağısında kesip, içini temizleyip yıkayın.
3. Biberlerin içini sıkıştırmadan doldurun.

4. Ağızlarına domates koyup, bir tencereye biberlerin ağızlan yukarı gelecek şekilde yerleştirin.
5. Biberlerin üzerini örtecek kadar su, Sana, salça veya l adet domates suyu koyup pişirin. Suyu azalırsa ekleyebilirsiniz.
6. Pirinçler uzayınca, biberlen de yumuşayınca ateşten alın.
7. Servis tabağına çıkarıp, üzerine de kafi miktarda suyundan koyup servis yapın.

PÜF NOKTASI:

Dolma haranın içine l çorba kaşığı(eritilmemiş) Sana katarsanız, iç malzeme daha iyi pişer. Dolmaların üzerine porselen bir tabak kapatırsanız sarsılmadan pişeceklerinden şekilleri daha düzgün olur.

 

Önerilen Yemek Tarifleri