Fırında Sütlaç Tarifi

Fırında Sütlaç Tarifi 1

Merhaba, değerli takipçilerimiz Rumeli mutfağından bizlere gelen Sütlaç Tarifi ile sizlerleyiz. Bir çok dünya mutfağında da farklı yapılışı var , bazı ülkelerde özellikle yılbaşı tatlısı olarak tüketildiğini biliyoruz. Sıcak olarak sunum yapıldığını okumuştum bir yemek kitabında. Bizde ise tatlıyı özellikle sıcak günlerde soğutarak tüketilir, sübye ile yapılanı makbuldur. Sübye osmanlı mutfağında, pirinç unu niyetine kullanılan doğal koyulaştırıcı. Evde sübye yapımı hiçde zor değildir, ihtiyacınız olan sadece kırık pirinçtir. Evde hazırlamanızı tavsiye ederiz, gelelim sütlacın püf noktasına sütlacın içine kattığınız pirinçleri çok fazla haşlamayınız, hafif ağıza gelmeli en önemli püf noktası budur. Biz site olarak tıpkı dondurmalar için dediğimiz sloganı sütlaç tarifinde de tekrarlıyoruz. Yaz kış Sütlaçı dolabınızda bulundurun diyoruz. Bu hafif ve besleyici özelliği olan Sütlaç Tarifinin malzeme listesi ve tarifine geçiyoruz. Afiyet olsun..

Sütlaç Malzemeleri

4 su bardağı süt,
250 gram toz şeker,
3 çorba kaşığı pi­rinç,
1 çorba kaşığı pirinç unu,
1 tatlı kaşığı vanilya,
su.

Fırında Sütlaç Tarifi 2

Sütlaç Yapılışı

Pirinçler ayıklanır, yıkanır, tencereye konur. Üstünü 4 parmak geçecek kadar su ilave edilir. Pirinçler uzayıncaya kadar karıştırmadan” kaynatılır. Suyu süzülür. Sütün bulunduğu tencereye konur. Ateşe oturtulur. 1-2 taşım kaynayınca şeker ilave edilir. 1-2 taşım daha kaynatıldıktan sonra sütle karıştırdığınız pirinç unu ilave edilir karıştırılır. Bir iki taşım kanadıktan sonra ateşten alınır. Biraz yüksekten kaselere dökülür. Soğuduktan sonra servis yapılır.

İKİNCİ TARİF:

Fırında sütlaç tarifi, en kolay tatlı tarifleri içinde yer alan en lezzetli tatlı tarifi benim için. Zira çok az malzeme ile nefis bir tatlı yapmak isterseniz bizim bu fırında sütlaç tarifi tam size göre. Bir miktar süt, bir miktar pirinç ve şeker ile kısa sürede üzeri nar gibi kızaran nefis bir fırında sütlaç yapabilirsiniz. Fırında sütlaç yaparken en büyük risk sütün kesilme anıdır.

Sütün kesilmemesi için tatlıyı fırına vermeden önce tepsiye bol soğuk su koyup, sütlaç kaselerini sulu tepsiye yerleştirir ve fırının sadece üst kısmını yakarsanız böyle bir sorunla karşılaşmazsınız. En güzel tatlı tarifleri yer alan bu yemek tarifleri sitesi, sizlere denenmiş tatlı tarifleri, resimli tatlı tarifleri sunmaya devam ediyor. İstediğiniz bütün sütlü tatlıları, meyveli tatlıları sitemiz içinde arama yaparak bulabilirsiniz. İşte size nefis bir fırında sütlaç tarifi.

Fırında Sütlaç Tarifi için malzemeler

1 kg. süt

1  su bardağı haşlanmış pirinç

2 su bardağı toz şeker (veya 30adet tatlandırıcı)

Fırında Sütlaç

Fırında Sütlaç Nasıl Yapılır

Süt, tencereye alınır. Haşlanıp süzülmüş pirinçler ilave edilir. Toz şeker konulup karıştırılarak koyulaşıncaya dek pi­şirilir. Eğer tatlandırıcı kullanılacak ise süt ve pirinç koyulaş­tıktan sonra tencere ocaktan alınır, içine tatlandırıcılar atılıp karıştırılır.

Raife Adlı Üyemizden Bir Öneri:

Fırın sütlaç ısıya dayanıklı kaplara konup fırına verilmeden önce tepsiye soğuk su konulmalı ve fırının üst kısmı yakılmalıdır aksi taktirde süt kesilir. bu önemli bir püf noktası…

Önerilen Yemek Tarifleri