Salep Tarifi

Salep Tarifi 1

Merhaba, Türkiye’nin Lezzetli ve en güzel yemek tarifleri sitesi E-Tarifler takipçileri, Salep Tarifi ile sizlerleyiz. Kış aylarının sevilen bir içeceği olan bu içecek Safranbolu, Taşköprü, Mola, Kastamonu, Isparta gibi bölgelerimizde yetişen bir bitkiden elde edilir. Bu bitkinin üç tane dudakcığı vardır, ve yumrularından ögütülerek salep elde edilir. Salebi yapmanın  çeşitleri vardır, hazır olarak alıp üzerindeki talimata göre su veya sütle karıştırarak yapılabilir. Ya da evde kendiniz yapabilirsiniz, biz bugün her 3 şeklinde sizlere sunacağız. Önce evde yapabileceğiniz Tarifimizle başlıyoruz. Bu arada unutmadan ağlayan pasta ile de denemenizi tavsiye ederim.

Kış günlerinde içi ısıtan bir lezzet olan Salep aynı zamanda yüksek bir vitamin değerine sahiptir. Çocuklara süt içirmek içinde yararlanılabilecek bir yöntem olan bu tarifimiz, süte verdiği kıvam ve kokusu sayesinde aynı zamanda tarçınlı sunumuyla daha besleyici bir hal almaktadır.

Malzemeler

1 litre kutu süt

1 çay kaşığı toz salep

1 çay bardağı toz şeker

Toz tarçın

 

salep yapimi

Salep Nasıl Yapılır

Önce kuru malzemelerimizi karıştırıyoruz. Bu toz malzemelerin bir sırası yoktur, bütün toz malzemeleri karıştırabilirsiniz. Hafifçe tencereye aldığımız malzemeleri kavuruyoruz.

(Kavurmamızın nedeni, pirinç ununun hafif kokusunun alınması için). Sonra bir çırpıcı yardımıyla, sütümüzü azar azar ilave edelim ve altını biraz kısalım.

Karıştırırken dibinde hafifçe şekerin kahverengiye dönüşmesi varsa bunun bir zararı yoktur. Hem de salebe hoş bir renk verecektir. İyice karıştırdıktan sonra kısık ateşte 1-2 dakika tutmanız yeterli olacaktır. Eğer isterseniz, bir çubuk tarçınla birlikte karıştırırsanız daha hoş bir tat elde edebilirsiniz. (İsteğe bağlı)

salep yapımı

Boza kıvamından biraz daha akıcı bir kıvamda olduğu zaman, içime hazırdır demektir.

salep

Fincana koyarak servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Diğer Bir Tarif

Gerekli Malzemeler

1 litre soğuk süt
1 çay kaşığı salep aktarlarda bulunabilir
1 çay kaşığı nişasta
1 paket vanilya
Biraz tarçın
Biraz toz şeker

Salep

Salep

1 çay kaşığı kadar salep ile 1 çay kaşığı nişasta istenildiği kadar şekerle beraber bir kapta karıştırılır. Ilık süt yardımıyla ezilerek kıvamlı bir hal verilir. Ocakta 1 litre kadar süt kaynatılır. Kaynayan süte bu karışım yavaş yavaş topaklanmasına engel olacak şekilde eklenir. Ve karıştırılmaya devam edilir. Tadına bakılarak istenen şeker oranı ayarlanabilir. Ve kıvamı tam tutana kadar ocakta kaynatıldıktan sonra ocaktan indirilerek soğumadan vanilyada eklenir. Fazla gelirse tekrar ısıtılabilir ve bir kupada ya da fincanda servis edilebilir. Üzerine tarçın serpilmesi tadını vereceği için gerekmektedir.

Önerilen Yemek Tarifleri