Ayva Reçeli Tarifi

Ayva Reçeli Tarifi 1

Reçel tarifleri, arasında en kolay yapılan, ayrıca ev yapımı reçel tarifleri arasında da en yaygın reçel olan ayva reçeli, yapımı kolay reçel tarifi olmanın yanında, kıvamı çabuk tutan risksiz bir reçel tarifi. Ben asla hazır reçel almayan biri olarak evimde kendim bütün reçellerimi yaparken, içine mutlaka bir dal karanfil atarım ki kokusu keskin olsun. Genelde reçel tarifleri iki farklı şekilde yapılıyor. Kimileri reçeli yaparken kaynatıyor, kimileri bir gün şeker ve reçel malzemesini karıştırıp demlenmesini bekliyor. Biz bu ayva reçeli tarifi için ocakta pişirerek hazırlayalım dedik.  Denenmiş reçel tarifleri için sitemiz güvenilir bir kaynaktır. Bu yüzden ayva reçeli dışında farklı ve kolay reçel tarifleri arıyorsanız yemek tarifleri sitemizi gezebilirsiniz. Bir de ben hangi reçel tarifi olursa olsun reçel ocakta kıvamını aldıktan sonra bir kez karıştırıp ocaktan alıp, hemen üzerine limon suyunu sıkarım. Çünkü limon suyu reçelin yapış yapış olmasını engeller.  Reçeli yaptıktan sonra mutlaka cam kavanozlarda saklarım ve arada bir kavanozu çalkalayarak kıvamına korumasını sağlarım. Şimdi ayva reçeli nasıl yapılır hep birlikte görelim.

Ayva Reçeli Tarifi için malzemeler

3 tane ayva

4 çay finçanı, şeker

2 çay fincanı, su

3 tane, karanfil

1 çay fincanı, ceviz

limon

ayva receli

Ayva Reçeli Tarifi

Öncelikle ayvaları, yıkayıp kabuğunu soyalım, küp küp doğrayalım tencereye alalım üzerine 2 fincan suyu alıp pişmeye bırakalım.

Ayvalar pişince, üzerine toz şeker ve karanfili ilave edelim. pişirmeye devam edelim. Ayva Reçeli kıvama gelince, içine limon ve cevizleri ilave edelim. Birkaç dakika sonra ocaktan alalım.

Evde yapılmış ayva reçeli sevenler için, organik reçel sevenler için artık ayva reçeli hazır, afiyet olsun.

Önerilen Yemek Tarifleri