Tabak Süsleme -Salatalığa nasıl şekil verebiliriz?

Tabak Süsleme -Salatalığa nasıl şekil verebiliriz? 1

Tabak Süsleme -Salatalığa nasıl şekil verebiliriz?

Sofra hazırlamak sanattır, artık insanlar görüntüye önem vermektedir. Görüntüsü kötü olan bir yemek, salata, tatlı ne kadar lezzetli olursa olsun pek ilgi çekmeyecektir. Önce göze hitap etmelidir hazırlanılan tarif sonra damağa. Biz yemek tarifleri sitemizin bugünkü yazısında salatalıkla (badem) neler yapabilirizi işleyeceğiz. Neler yapabilirmişiz bir bakalım.

Salatalıkları en keyifli hale getiren kuşkusuz salatalardır, dokusu, rengi ve özellikle tazeliği salataya farklı bir renk katıyor. Bugün sizlere göstereceğimiz basit tabak düzenlemesini isterseniz bir ekmeğin üzerinde veya direk tabağın üzerinde de uygulayabilirsiniz. Öncelikle salatalıklarımızı çok ince dilimleyiniz yuvarlaklar şeklinde kestiğimiz salatalıkları öncelikle tabağımızın bir ucuna üç tane salatalığımızı yerleştirelim. Ardından tam karşı köşesine yine üç salatalık daha yerleştiriyoruz. Aynı şekilde tabağın dört köşesine aynı dizinde salatalıkları yerleştirin. Bu birazda tabağınızın boyutuna bağlı orta büyüklü bir tabağa dört dizim yapabilirsiniz, bu dizimler boyutuna göre değişiklik gösterebilir. Salatalığa en çok yakışan hem görsel hem de tat olarak tabiki de domates, domateslerimiz de aynı salatalık gibi yuvarlak ve ince keselim ve salatalıklarımızın arasına yerleştirelim. Salatalıklarımızın arasına yerleştirdiğimiz domatesin rengi, tadı hem tabağımıza bir ferahlık hem de açıkçası onu daha eğlenceli bir hale getirecektir.
tabak süsleme-salatalıkla nasıl şekiller verebiliriz.
Bu şekilde yaptığımız yeşil ve kırmızı ile kombinasyonu ile yaptığımız tabağımız zın ortasına isterseniz her hangi bir sebzeyi mesela bir havuç veya yine salatalıkla yapabileceğiniz farklı bir form kullanabiliriz. Bunun en basit halini sizlere gösterelim, salatalığımızın iki uçunu keselim, kestikten sonra en düz en bilinen soyucakla dilimler çıkaralım.
İlk dilimi attıktan sonra daha derin bir dilim çıkaralım ve tabağımızın tam orta yerine minik rulolar şeklinde salatalığımıza form verip yerleştirelim. Hem tabağımıza bir hareketlilik katmış olacağız hemde misafirlerimize farklı bir görsel şölen sunuyoruz.
Tabağımızı süslemesini bitirdik, isterseniz bu tabağa biraz farklılık katmak adına farklı peynir rendelerini tabaklata ki boşluk kalan kısımlara yerleştirebilirsiniz. Bu tamamen sizin göz zevkinize kalmış bir şey, tabak süsleme yaparak, sofralarınızı daha şık bir hale getirebilirsiniz. Kolay gelsin, sofralarınıza bolluk ve bereket gelsin, sevgi ile kalın.

Önerilen Yemek Tarifleri