Şiş Kebap Tarifi

Şiş Kebap Tarifi 1

Şiş Kebap Tarifi ile sizlerleyiz, Şiş kebab yaparken kullanacağınız et kuzu kaski olmalıdır. Kuzu kaski dediğimiz yer pirzola arkası çok yumuşak olur, buna yapmanız gereken sosun içinde bir süre tutmanızdır, bu sos yağ, karabiber ve yoğurt karışımı olan sosun içinde en az 2 saat beklettikten sonra şişlere dizip ocakta pişirebilirsiniz. Eğer çöp şiş yapmak isterseniz yine Kuzu Kaski’deki but etlerinden ayıklanmış, sinirsiz ve damarsız et kullanmalısınız. Buna kullanacağınız sosunuzda: süt, domates salçası ve zeytinyağı ile hazırladığınız sosta en az 2 saat beklettikten sonra şişlere takabilirsiniz. Diğer bir Şiş Kebap Tarifi bunu yapabilmek için çok iyi bıçak kullanmayı bilmeniz gerekiyor, bu kebab türüne asla terbiye yapmayınız sinir ve damarlar alınmalı ve ölcülü şekilde kesip dolapta bekletilmeli. Fazla dinlendirmeye gerek olmayacaktır, zaten kendi yumuşak bir et olduğu için. Artık Şiş Kebap Tarifinin malzeme listesi ve yapılışına geçebiliriz, kolay gelsin..

Şiş Kebap Tarifi Malzemeleri

* 400 gram kuzu eti
* Domates
*Yeşil biber
*Tuz, karabiber
*Arpacık soğan
* Kekik

Garnitürü için Malzeme:

* 1 kabak
* 1 patlıcan
* 2 patates
* Tuz, karabiber
* Sıvıyağ

ŞİŞ KEBAP

Şiş Kebap Tarifi

400 Gram etimizi geniş bir karıştırma kabına koyarak üstüne tuz, karabiber, taze kekik ve sıvıyağ ilave ederek karıştırın.Biberleri ve Domatesleri de küp küp olacak şekilde doğrayın. Ve malzemelerimizi sırayla et,domates biber, ve arpacık soğanları şişe dizin. Şişe dizdikten sonra tavada yüksek ısıda pişirin.

Öbür kısımda garnitürü için patlıcan,patates ve kabakları küp şeklinde doğrayıp tavada sıvıyağ ile kızartın.Garnitür ile çöp şişleri birlikte servis edin.

BAŞKA BİR TARİF

Malzemeler
• 600 g kuzu kuşbaşı
• 150 mi (3/5 su bardağı) ayçiçek yağı
• 100 g (l orta boy) soğan (çok ince doğranmış)
• l kurutulmuş defne yaprağı (ufalanmış)
• l çay k. kekik
• 15 mi (l çorba k.) ayçiçek yağı (ızgarayı yağlamak için)
• tuz
• taze çekilmiş karabiber
3 orta boy domates
• 5 adet sivribiber

Kuzu Şiş

Yemek Tarifi

Soğanları küçük küpler halinde doğrayın. Doğranmış soğanı bir tülbente koyup, sıkarak suyunu çıkartı Bir kaba iri kuşbaşı doğranmış kuzu etini koyun.Üzerine soğan suyunu, yağı, defne yaprağını ve kekiği ilave edip, karıştırın.Etleri bu marinat içinde, serin bir yerde, tercihen 1 gün dinlendirin. Marinatta dinlenmiş etleri şişlere dizin.

HAZIRLANIŞI:

Bir kabın içinde kuşbaşı kuzu etini, soğanı, ayçiçek yağını, defne ve kekiği karıştırın.Etleri bu marinatta 24 saat, ara sıra karıştırarak, dinlenmeye bırakın.Bu arada domates ve çekirdekleri ayıklanmış sivri biberleri bir şişe dizin.
Bu sürenin sonunda ızgarayı yakın.Izgara telini l çorba kaşığı ayçiçek yağı ile yağlayın.Etleri şişe dizip, her iki yanını tuzlayıp biberledikten sonra ızgaranın üzerine koyup, bir defa çevirerek her iki yanını da yaklaşık 7-8’er dakika etlerin üzerinde su damlacıkları oluşuncaya kadar pişirin.Pişerken üzerlerine ara sıra fırça ile ayçiçek yağı sürün.
Önceden ısıtılmış tabaklarda yanında ızgarada aynca pişirilmiş domates ve biberle, sıcak olarak servis yapın.Domatesin etten ayrı olarak ızgara edilmesi, eti sertleştirmemesi açısından önerilir.

Önerilen Yemek Tarifleri