Mandalina Reçeli

Mandalina Reçeli 1

Merhaba, Türkiye’nin Pratik ve en güzel yemek tarifleri sitesi E-Tarifler takipçileri bugün sizlerle Mandalina Reçeli tarifi ile beraberiz. Kış telaşı olarak adlandırırım bu tatlı telaşı turunçgillerin bol olduğu zaman hemen evi mis aroması ile reçel kokusu kaplar. Geçmiş yıllarda Mersin‘de yemiştim uzaktan bir akrabam yapmıştı çok beğendim, tarifini aldım her yıl bu narenciye reçelini yaparım. Her şey gibi meyvelerinde tadı değişti sanki önceden yaptığım reçellerin tadını artık yakalayamıyorum gibi geliyor. Yafa portakalı alırdık, kabukları kalın olurdu şimdilerde yafa portakalını bulmak hayal.
Mandalina Reçelini yaparken dikkat etmemiz gereken bir kaç önerim olacak. Reçel yapımında su kullanamayınız, meyvenin kendi suyunu kullanınız. Ekşi reçelleri çok fazla yapmazsanız daha kullanışlı oluyor. Eğer çok yapmayı düşünürseniz şekerini bire iki kullanınız. Kivi ve turuçgiller için geçerli bu önerilerimiz.Her zaman ki gibi sizlere önerilerim olacak, Sebze tarifleri katagorimizden mevsimi geçmeden Patlıcan yemeklerinden bir tanesini uygulamanızı öneririm. Pasta tarifleri katagorisinden Havuçlu mozaik pasta Tarifini denemenizi tavsiye ederim. Çorba tarifleri katagorimizden İçinizi ısıtacak aynı zamanda vitamin deposu Brokoli Çorbası Tarifini denediniz mi? Vakit geçirmeden denemenizi tavsiye ederim. Afiyetle kolay gelsin…

Mandalina Reçeli için malzemeler

1 kilo mandalina

1,5 kilogram şeker (mandalinalar tatlı ise 1 kilo yetiyor)

Bir su bardağı mandalina suyu

Mandalina Reçeli

Mandalinaları ayıklayalım, dilim dilim ayıralım bir  tencereye bir bir sıra mandalin, bir sıra şeker olarak yerleştirelim. Son olarak ta mandalina suyunu gezdirerek üzerine dökelim  en az 5 saat dinlendirelim.

Mandalina ve şekeri 5 saat bir köşede dinlendirdikten sonra sulanan mandilanaları ocağın üzerine alalım. Kaynadıktan bir kaç dakika sonra hemen altını kapatalım. Soğuduktan ( 10 dakika bekletelim) sonra tekrar ocağa alalım ve tekrar kaynatalım. Bu aşamada üzerindeki köpükleride kaşıkla alalım. Kaynatıp soğutma işlemi 3 kez yapılacak, kaynama süresi 5 dakikayı geçmemeli son yani üçüncü  kaynatma sonunda 1/4 limon suyunu ilave edelim ve karıştıralım. Üzerinde oluşan köpükleri almayı unutmayınız. Bir kaç dakika kaynadıktan sonra ocaktan alalım.

Mandalina reçeliniz hazır, afiyet olsun…

 

Önerilen Yemek Tarifleri