Portakal Kompostosu Tarifi

Portakal Kompostosu Tarifi 1

 

Portakal Kompostosu Tarifi için malzemeler

İki tane portakal (yafa)

250 gram (1 su bardağı)

250 gram toz şeker

Yarım limon

 

komposto

 

Portakal Kompostosu Tarifi

Öncelikle portakaları bol suda yıkayalım, kabukların yüzeyini bıçakla kazıyalım ( parlaklığı gidene kadar).  Daha sonra kabuklarını düzgün bir şekilde soyalım. Kabukların beyaz yerlerini keskin bir bıçak yardımı ile çıkaralım. Portakalı iki eşit parçaya bölelim, çekirdeklerini çıkaralım bir kaseye alalım.

Portakal kabuklarını şeritler şeklinde keselim, bir tencereye alalım. Üzerine geçeçek kadar su ilave edelim, ocakta kaynatalım, yaklaşık 10 dakika sonra suyunu süzelim üzerine tekrar bol su dolduralım kaynatalım. Kaynadıktan 5 dakika sonra tekrar suyunu degiştirelim. Bu işlemi 1 kez daha yapalım, acı suyu kalmadığına emin olunca. Tencereye 250 gram su, 250 gram şeker, limon suyu ve pişmiş portakal kabuklarını alalım şeker eriyene kadar karıştıralım kaynamaya bırakalım.

Yaklaşık yirmi dakika kısık ateşte kaynatalım, biz bu arada bir kenarda bekleyen porakalı kup kup doğrayalım (biraz irice olsun)  cukur bir borcama alalım.

Kıvama gelen portakal kompostosunu, portakalın bulunduğu borcama ilave edelim, üzerine bir kapak kapatıp soğumaya bırakalım.

Ilınınca buzdolabında bir süre soğuttuktan sonra servise sunalım.

Önerilen Yemek Tarifleri