Kurban Eti Pişirirken Dikkat Edilecek Konular

Kurban Eti Pişirirken Dikkat Edilecek Konular 1

Koyun etinin kokmaması için neler yapılabilir?

Kurban etini en doğru nasıl saklarız? Ve doğru pişirme nasıl yapılır? Dondurucudan çıkardığımız etleri hangi aşamalardan sonra, pişirmeliyiz? Dondurucudan çıkardığımız etleri oda ısısında çözdürmemeliyiz. Kurban etlerini dondurucudan çıkardıktan sonra yine buzdolabında çözülmesini sağlamalıyız. Daha sonra sonra diğer işlemlere geçmeliyiz.

Kurban etleri, kesim olduktan hemen sonra pişirmek etin sert düşmesine neden olabileceği için, birkaç gün buzdolabında dinlendirip öyle pişirmeliyiz.
Şayet kurban eti hemen yapmak isterseniz, bonfile veya ciğer gibi kısımlarını tercih ediniz. Dondurucudan çıkardığınız eti çözdürdükten sonra tekrar dondurucuya koymamalısınız.

Kurban eti kavurmalık nasıl doğranır?

Eğer kurban etinden kavurma yapacaksanız için etin boşluk ve kol kısımları kullanılabilirsiniz. Keskin bir bıçakla eti julyen doğramalısınız. Julyen doğradıktan sonra, ne çok küçük, ne de çok büyük keselim. Kurban etinin yağlı kısmını kullanırsanız, daha lezzetli olacaktır.

Kurban etinin yumuşak olması için neler yapılabilir?

Öncelikle etin dinlenmesi gerekiyor, hepimizin başına gelmiştir, kesimden hemen sonra pişirilen et çok sert oluyor. Kesimden sonra pişirelen etler çok da lezzetsiz olur. Dinlendirdikten sonra, en az üç gün, daha lezzetli ve yumuşak bir ete sahip olursunuz.
Kavurma değil de, ızgara veya kebap türü bir yemek tarifi yapmak isterseniz, öncelikle marine edilmesi gerekiyor. Marine işini doğru yapmak gerekiyor, marinede asla zeytinyağ kullanmamalıyız, bir çoğumuz bu yanlışa düşüyoruz. Zeytinyağ, eti yumuşatmaz. Eti yumuşatmanın en iyi metodu yoğurt suyu kullanmak yoğurt suyu eti yumuşatacaktır.
kurban eti pişirirken dikkat etmemiz gerekenler resim

 

Dondurucudan çıkardığımız kurban etini pişirirken nelere dikkat etmeliyiz?

Kestiğimiz kurban etini, derin dondurucuda uzun süre saklayabiliriz, dondurucuya kaldırmadan önce yapmanız gereken en önemli konu kullanabileceğiniz kadarını buzdolabı veya saklama kaplarına bölmeniz. Böylece tek kullanımlık çıkarıp çözdürüp kullanabilirsiniz. Kurban etlerini, dondurucudan çıkardığımız etleri cözülmeden pişememeliyiz. Çabuk çözülmelerini sağlamak için, asla sıcak suda bekletmeyin. Sıcak suda ve oda ısısında cözülen etlerde bakteriler oluşur.

Kurban eti nasıl pişirilmeli?

Etin yerine bağlı olarak, kıyma veya kavurma yapabilirsiniz. Kavurmalık eti çok bğyük doğratmayın, etin yağlı kısımlarını kullanacağınız için ayrıca yağ eklemenize gerek olmayacaktır. Kavurma yaparken, kısık ateşte suyunu salmasını bekleyip suyunu çekene kadar pişirin.
Kurban etleri yemeklerde, kıymalık ya da kavurma olarak kullanılabilir. Kurban etinden iyi bir kavurma yapmak içinse bilmeniz gerekenler var.

Kurban etinin hangi kısımları sulu yemeklerde kullanılabilir?

Kurban etinin boyun etinden harika haşlama oluyor, tavsiye ederiz. Kol kısmını ise sulu yemeklerde kullanabilirsiniz, taze fasulye, kuru fasulye ve bezelye yemeklerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. But etinden, kebab veya şiş rahatlıkla yapabilirsiniz. İnciklerinden tandır nefis oluyor. Buttan, pirzola ve bonfile yapabilirsiniz.

Önerilen Yemek Tarifleri