Künefe Tarifi

Künefe Tarifi 1

En güzel tatlı tarifleri içinde yer alan künefe, sanılanın aksine aslında çok kolay tatlı tarifleri içinde bulunuyor benim için. Zira çok az malzeme ile bir tepsi bir bayram tatlısı elde edebilirsiniz. Gerçek künefe kesinlik Hatay peyniri veya dil peyniri ile yapılır. Bu yüzden gerçek künefe lezzetine ulaşmak istiyorsanız kesinlikle Hatay peyniri veya dil peyniri kullanın. Ben künefenin üzerine bol bol Antep fıstığı kullanacaksam Antep fıstıklarını mutfak robotu içinde un gibi olana kadar çekerim, eğer az kullanacaksam kırılmış şekilde parça Antep fıstığı serperim. İşte size en güzel tatlı tarifleri arasında yer alan nefis bir şerbetli tatlılardan biri olan baş tacı künefe tarifi. Şimdi de sayfamızın en altında künefe tarifi videosunu izleyerek künefe nasıl yapılır hep birlikte görelim.

Künefe Tarifi için malzemeler

Bir paket tel kadayıf
Hatay peyniri yada dil peyniri
3 su bardağı su
3 su bardağı toz şeker
1 adet limon
Antep fıstığı
Pekmez
Tereyağı

 

Künefe Tarifi Fotosu Resmi

Künefe Tarifi (Videolu ve Aşamalı)

Künefe yapılışı ilk aşaması, bütün şerbetli tatlı tariflerinde olduğu gibi öncelikle şerbeti hazırlamaktır. Bunun için önce bir tencereye su ve şekeri koyup kaynamaya bırakıyoruz. Tatlı şerbeti kaynayınca içine limon suyu sıkıyoruz ve şerbeti kenara alıyoruz. Bir kabın içine tere yağ ile pekmezi koyup iyice karıştırıyoruz. Bu pekmezli tere yağlı karışım ile künefe tepsisini iyice sıvıyoruz.
Ardından kadayıfların bir kısmını kenara ayırıp kalanını tepsiye döşüyoruz. Ellerimizle bastırıp üzerine peynirin tamamını eşit şekilde döşüyoruz ve üzerini ayırdığımı çok az kadayıfla kapatıyoruz.
Künefe tepsisini ocağa alıyoruz ve sallayarak pişiriyoruz. Tatlının altı pişince bir tencere kapağı yada geniş bir tepsi yardımıyla tatlının altını üstüne getirip tekrar ocakta sallayarak pişiyoruz. Pişen tatlıyı ocaktan alıp üzerine soğumuş olan şerbeti gezdirerek döküyoruz ve şerbetini çekene kadar bekletiyoruz. Künefe şerbetini çekince dilimliyoruz ve üzerine bol bol Antep fıstığı serpip ikram ediyoruz. Tadına doyulmaz künefemiz artık hazır, afiyet olsun.

Önerilen Yemek Tarifleri